23 listopada 2018 r. w Dzienniku Ustaw została opublikowana ustawa wprowadzająca obowiązek raportowania schematów podatkowych, która wchodzi w życie od dnia 1 stycznia 2019 r. Zwracamy uwagę, że od strony praktycznej nie będzie ona dotyczyć jedynie podmiotów świadczących usługi doradztwa podatkowego. Także podatnicy, w tym jednostki samorządu terytorialnego powinni przygotować się na szereg nowych obowiązków które mogą ich dotyczyć.

Nowe przepisy funkcjonujące od przyszłego roku wprowadzają obowiązek przekazywania informacji do organów podatkowych o tzw. schematach podatkowych, tj. stosowanych przez podatnika koncepcjach opodatkowania poszczególnych zdarzeń gospodarczych, które mogą prowadzić do osiągnięcia korzyści podatkowej.

Należy zwrócić uwagę, że przepisy w tym zakresie są na tyle nieprecyzyjne, że potencjalnie obowiązek ten może obejmować każdą czynności podatnika, która prowadzi do osiągnięcia przez niego szeroko rozumianej korzyści podatkowej. Co ważne, obowiązkiem raportowania są objęte nie tylko agresywne struktury podatkowe, ale również zwykłe działania prowadzące do uzyskania zgodnych z prawem korzyści. Wystarczy, ze mechanizmy wykorzystywane przez podatnika posiadają jedną z ogólnie zakreślonych w Ordynacji podatkowej cech, aby stanowiły schemat podlegający obowiązkowemu raportowaniu. Potencjalnie za tego rodzaju schemat może zostać uznane każde rozwiązanie podatkowe, które przyczyniło się do osiągniecia szeroko korzyści podatkowej przez podatnika.

Jako przykłady działań stosowanych przez JST, które powinny podlegać zgłoszeniu można wymienić:

  • zwiększenie poziomu odliczenia VAT od inwestycji poprzez powierzenie jej spółce celowej,
  • restrukturyzacje wewnętrzne polegające na przekazaniu zadania jednostce budżetowej uprawnionej do odliczenia podatku w oparciu o wysoka proporcje,
  • plany i działania zmierzające do zwiększenia efektywności rozliczenia VAT dzięki rozszerzeniu zakresu wykonywania świadczeń opodatkowanych VAT,

a także wiele innych działań prowadzących do osiągnięcia korzyści podatkowej.

Do przekazywania informacji o danej czynności będzie zobowiązany przede wszystkim tzw. promotor, czyli osoba, która opracowuje, oferuje, udostępnia, wdraża lub zarządza wdrażaniem uzgodnienia – z reguły osobą taką będzie zewnętrzny doradca podatkowy, który świadczy usługi na rzecz JST, ale także promotorami mogą być przykładowo centra usług wspólnych lub wewnętrzni doradcy podatkowi, jak również poszczególni pracownicy JST.

W niektórych jednak przypadkach schematy również będą podlegały raportowaniu przez korzystającego, czyli podmiot który korzysta ze schematu oraz wspomagającego, czyli podmiot który wspiera przy wdrożeniu schematu.

W praktyce zatem obowiązkiem raportowania może być zatem obciążony każdy podmiot zaangażowany w czynności związane z rozliczaniem podatku – w tym pracownicy JST.

Co ważne z punktu widzenia podatników, wybrane podmioty mają od 1 stycznia 2019 r. obowiązek wdrożenia i stosowania wewnętrznej procedury w zakresie przeciwdziałania niewywiązywaniu się z obowiązku przekazywania informacji o schematach podatkowych.

Jednocześnie, za nieprawidłowości dotyczące raportowania schematów przepisy przewidują kary sięgające nawet do 20 mln zł.