Komisja Nadzoru Finansowego (dalej: KNF) opublikowała komunikat w sprawie ograniczeń inwestycyjnych obowiązujących fundusze inwestycyjne (dalej: Komunikat). Komunikat stanowi jasny wyraz obserwowanej od pewnego już czasu zmiany podejścia Komisji do zagadnienia ograniczeń inwestycyjnych/ dywersyfikacji portfeli inwestycyjnych.

Obowiązek dywersyfikacji portfela inwestycyjnego ma na celu ograniczenie ryzyka związanego z inwestowaniem i w dużym uproszczeniu zakłada, że fundusz będzie lokował środki inwestorów w różne aktywa wg. zasad przewidzianych w ustawie oraz procedurach wewnętrznych Towarzystwa Funduszy Inwestycyjnych (dalej: TFI).

Zastrzeżenia KNF budzą zwłaszcza sytuacje, w których wdrożone procedury i polityki wewnętrzne stanowią jedynie formalne wypełnienie obowiązku wdrożenia procedur, podczas gdy procedury te nie mają rzeczywistego wpływu na funkcjonowanie funduszy, w szczególności nie zapobiegają naruszaniu ograniczeń inwestycyjnych, a zatem nie spełniają swojej fundamentalnej roli.

Komunikat potwierdza wcześniejsze sygnały o skierowaniu zwiększonej uwagi nadzorczej na wypełnianie ustawowych obowiązków w zakresie zarządzania ryzykiem inwestycyjnym przez TFI. Bez wątpienia jednak jego rezultatem stanie się bardziej rygorystyczne podejście TFI do kwestii dywersyfikacyjnych.

Nie ulega wątpliwości, że Komisja w Komunikacie trafnie wskazuje niektóre praktyki, stosowane przez rynek jako formalne wypełnienie obowiązków ustawowych, nie służące jednak realnie dywersyfikacji. Niemniej nawet na dużych portfoliach liczących kilkanaście spółek/aktywów zdarzały się przekroczenia i trudno spodziewać się, że decyzje inwestycyjne będą dyktowane kalendarzem dywersyfikacji. Dlatego kluczowe jest by każdy przypadek przekroczeń był interpretowany w kontekście konkretnych okoliczności faktycznych.