Szukasz nowej technologii? Jesteś podmiotem z sektora MŚP? Czy dzięki nowej technologii będziesz mógł rozpocząć produkcję innowacyjnych wyrobów lub świadczyć innowacyjne usługi, a może technologia ta pozwoli ci na ulepszenie procesów produkcyjnych, dystrybucji lub wspierania działalności w zakresie wyrobów i usług?

Jeśli tak, to powinien cię zainteresować nabór, który właśnie się rozpoczął.

29 czerwca Agencja Rozwoju Przemysłu, w ramach projektu „Sieć Otwartych Innowacji” uruchomiła nabór wniosków o grant na transfer technologii (PO IR działanie 2.2).

Przedmiotem otwartego naboru wniosków jest wsparcie finansowe projektów obejmujących zakup licencji lub prawa własności do innowacyjnej technologii, jak również wdrożenie nabytej w ramach projektu technologii do działalności przedsiębiorstwa. Sam koszt wdrożenia technologii nie jest objęty dofinansowaniem .  Minimalna wartość kosztów kwalifikowanych w projekcie wynosi 100 000 zł.

Zakończenie realizacji projektu, czyli  nabycie technologii  i jej wdrożenie, musi nastąpić do dnia 31.12.2019 r. Warto zaznaczyć, że efektem wdrożenia technologii musi być wzrost przychodów ze sprzedaży w przedsiębiorstwie w trzyletnim okresie od wdrożenia innowacyjnej technologii nabytej w ramach projektu.

Miko, małe firmy – wzrost przychodów do minimum 115%

Średnie firmy – wzrost przychodów do minimum 110%

innowacyjana technologia

Jakie koszty możesz kwalifikować do wsparcia?

Do  kosztów  kwalifikowanych zalicza się tylko koszty nabycia Technologii lub uzyskania licencji do Technologii. Poniżej rodzaje kwalifikowanych praw  do nabywanej technologii:

  • patenty lub zgłoszenia patentów;
  • wzory użytkowe lub zgłoszenia wzorów użytkowych;
  • wzory przemysłowe lub zgłoszenia wzorów przemysłowych;
  • prawa autorskie do utworów stanowiących oprogramowanie, z wyłączeniem praw autorskich do utworów stanowiących oprogramowanie do obsługi działalności administracyjnej lub organizacyjnej Wnioskodawcy (w tym w szczególności oprogramowania biurowego, oprogramowania księgowego, systemów operacyjnych komputerów osobistych, itp.);
  • prawa do chronionych odmian roślin;
  • topografie układów scalonych;
  • know-how.

Ponadto, nabywana technologia musi wpisywać się w jedną z Krajowych Inteligentnych Specjalizacji.

O wsparcie w ramach projektu „Sieć Otwartych Innowacji" ubiegać się mogą mikro-, małe, średnie przedsiębiorstwa prowadzące działalność gospodarczą na terytorium Polski. W zależności od wielkości przedsiębiorstwa oraz miejsca realizacji projektu, można uzyskać bezzwrotne wsparcie od 20% do 70 % kosztów kwalifikowanych projektu, ale nie więcej niż 200 000 euro. Co istotne, powyższe intensywności odnoszą się zarówno do grantu udzielonego w oparciu o pomoc regionalną, jak również do grantu udzielonego zgodnie z zasadami udzielania pomocy de minimis.

Nabór wniosków jest ciągły, trwa do 31 grudnia 2018 r. i jest podzielony na rundy, z których każda kolejna będzie uruchamiana  pod warunkiem dostępności środków. Pierwsza runda już trwa i jej zakończenie zaplanowano na 31 lipca br. Alokacja na całe działanie w tym roku wynosi 30 mln zł, więc warto się spieszyć ze składaniem wniosków, tym bardziej, że ARP na swojej stronie umieściła informacje, że może ogłosić wcześniejsze zakończenie konkursu.

Jak musisz przygotować się do aplikowania?

Aby złożyć kompletny wniosek, na moment składania aplikacji musisz posiadać dodatkowe dokumenty, wymagające przygotowania przez niezależnych ekspertów zewnętrznych. Jednym z obowiązkowych załączników jakie trzeba dołączyć do wniosku o dofinansowanie jest wycena technologii sporządzona zgodnie z wytycznymi konkursu określonymi w Regulaminie konkursu. Ponadto do wniosku należy dołączyć opinię o innowacyjności planowanej do nabycia technologii, zgodnie ze wzorem stanowiącym załącznik do Regulaminu. Opinię o innowacyjności może przygotować jedynie jednostka naukowa, centrum badawczo-rozwojowe lub akredytowany w ramach projektu ARP podmiot świadczący usługi doradztwa technologicznego. W tym miejscu warto zwrócić uwagę na możliwość uzyskania wsparcia na przygotowanie ww. dokumentów. Szansę taką daje konkurs w ramach projektu „Sieć otwartych innowacji”, gdzie dofinansowaniu do 85% podlegać będą następujące rodzaje doradztwa: technologiczne, prawne oraz wycena wartości niematerialnych i prawnych. Jak wspomniane zostało powyżej, opinię o innowacyjności musi wykonać ściśle określony podmiot zewnętrzny. Jednym z nich może być podmiot akredytowany przez ARP świadczący usługi doradztwa technologicznego jakim jesteśmy my - Crido. Obecnie nabór wniosków o powierzenie grantu na doradztwo jest czasowo wstrzymany. Jak tylko zostanie uruchomiony poinformujemy o tym w kolejnym wpisie. 

 

Innovation Box. Mechanizm działania. Przegląd aktualnych rozwiązań w Europie -> POBIERZ RAPORT