Prowadzący działalność badawczo-rozwojową przedsiębiorcy mają możliwość skorzystania z ulgi na innowacje, uprawniającej do odliczenia od podstawy opodatkowania tzw. kosztów kwalifikowanych. Ta stosunkowo nowa ulga podatkowa dla firm zapewnia realne korzyści finansowe przedsiębiorcom z każdego rodzaju branży, którzy regularnie ponoszą wydatki na podejmowane badania i związane z tym prace rozwojowe.

Odliczanie kosztów na badania i rozwój

Ulga podatkowa na działalność badawczo-rozwojową jest instrumentem, który ma zachęcić przedsiębiorców do prowadzenia działalności badawczo-rozwojowej w sposób systematyczny. Jej istota polega na możliwości dodatkowego odliczenia od podstawy opodatkowania określonych rodzajowo kosztów (tzw. kosztów kwalifikowanych), przez które rozumie się wszystkie wydatki poniesione przez przedsiębiorcę na prowadzenie działalności badawczo-rozwojowej.

Katalog kosztów kwalifikowanych odliczanych w ramach ulgi podatkowej na działalność badawczo-rozwojową Rys. 1. Katalog kosztów kwalifikowanych odliczanych w ramach ulgi podatkowej na działalność badawczo-rozwojową.[/caption]

Nowa ulga na innowacje, nazywana w skrócie ulgą B+R, funkcjonuje dosyć krótko, bo od stycznia 2016 roku, dlatego też pierwsze efekty będą widoczne w ciągu kilku kolejnych lat. Ponieważ projekty badawczo-rozwojowe charakteryzują się wysokim stopniem ryzyka biznesowego, wprowadzane są kolejne zmiany legislacyjne, mające na celu zwiększenie atrakcyjności ulgi.

Realne oszczędności dla przedsiębiorców

W 2016 roku dodatkowe odliczenie od podstawy opodatkowania wynosiło do 30% kosztów kwalifikowanych, a w 2017 roku wartość ta została zwiększona do 50%. Zgodnie z najnowszym projektem ustawy o innowacyjności, od 2018 roku ulga ma pozwolić na odliczenie od 100% do nawet 150% kosztów kwalifikowanych. W praktyce więc wprowadzona w 2016, a znowelizowana w 2017 roku ulga podatkowa B+R poprzez obniżenie podstawy podatku dochodowego zapewnia wymierne korzyści finansowe. Odliczenia dokonuje się w zeznaniu za rok podatkowy, w którym poniesiono koszty kwalifikowane.

Należy w tym miejscu zaznaczyć, że rzeczywista korzyść podatkowa jest zależna od rodzaju kosztu, a także wielkości przedsiębiorstwa.

[caption id="attachment_8147" align="aligncenter" width="664"]Oszczędności - Ulga podatkowa na działalność badawczo-rozwojową Rys. 2. Oszczędności z ulgi podatkowej na działalność badawczo-rozwojową.

* nie dotyczy kosztów ochrony własności intelektualnej.

Dodatkowe korzyści za innowacje

W ramach nowej ulgi podatkowej dla firm prowadzących działalność badawczo-rozwojową przedsiębiorcy mogą też liczyć na dodatkowe korzyści, takie jak:

  • zwrot gotówkowy dla nowo powstałych przedsiębiorców prowadzących działalność B+R – brak wygenerowania zysku podatkowego w odpowiedniej wysokości będzie uprawniało do otrzymania kwoty odpowiadającej iloczynowi nieodliczonej ulgi B+R i stawki podatku,
  • odliczeń od podstawy opodatkowania można dokonywać przez 6 kolejnych lat, jeżeli w roku, w którym przysługuje odpis ponieśliśmy stratę lub dochód był na tyle niski, że nie pozwolił na dokonanie przysługującego pełnego odpisu.

Warunki korzystania z ulgi B+R

Z ulgi podatkowej na prace rozwojowe mogą korzystać wszyscy przedsiębiorcy podejmujący działalność ukierunkowaną na innowacje, którzy wykażą działania kwalifikowane ustawą jako B+R. Konieczne jest w tym przypadku wskazanie, że:

  • wydatki zostały poniesione na działalność badawczo-rozwojową,
  • koszty kwalifikowane zostały wyodrębnione w prowadzonej ewidencji,
  • podatnik nie prowadzi działalności w specjalnej strefie ekonomicznej,
  • koszty kwalifikowane nie zostały zwrócone podatnikowi w jakiejkolwiek formie (np. dotacji).

Czym jest działalność badawczo-rozwojowa?

Jest to działalność twórcza obejmująca badania naukowe (podstawowe, stosowane, przemysłowe) lub prace rozwojowe, podejmowana w sposób systematyczny w celu zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań.

  • Badania podstawowe – oryginalne prace badawcze, bez nastawienia na bezpośrednie zastosowanie komercyjne.
  • Badania stosowane – prace badawcze, zorientowane na zastosowanie w praktyce.
  • Badania przemysłowe – badania w celu opracowywania nowych produktów, procesów i usług lub wprowadzania znaczących ulepszeń do istniejących.
  • Prace rozwojowe – systematyczne prace badawcze wykorzystywane do planowania produkcji oraz tworzenia i projektowania nowych, zmienionych lub ulepszonych produktów, procesów i usług.

Ulga podatkowa z Crido

Jako firma konsultingowa zajmujemy się szeroko rozumianym doradztwem biznesowym. Przeprowadzamy również analizy działalności B+R prowadzonej przez spółkę. Zapewniamy też wsparcie w uzyskaniu ulgi B+R w oparciu o następujące etapy prac:

  • analiza realizowanych przez spółkę projektów z perspektywy przepisów podatkowych dotyczących działalności B+R,
  • zdefiniowanie dostępnej puli kosztów kwalifikowanych, które spółka może odliczyć w ramach ulgi na B+R,
  • przygotowanie wniosku o interpretację podatkową – w celu odpowiedniego zabezpieczenia pozycji podatkowej podmiotu,
  • propozycje zmian organizacyjnych pozwalających na zwiększenie efektywności korzystania z ulgi na B+R, przy uwzględnieniu funkcjonalności od strony operacyjno-biznesowej,
  • Kompleksowe i efektywne wdrożenie ulgi w organizacji klienta.