W kolejnym z serii wpisów dotyczących udostępnionego do konsultacji publicznych projektu ustawy zmieniającej przepisy o cenach transferowych chcielibyśmy skoncentrować się na obowiązkach dotyczących terminów i zakresu informacji przekazywanych organom skarbowym w zakresie dokumentacji cen transferowych.

Dokumentacja lokalna – nadal dziewięć miesięcy

Zgodnie z nowym art. 11k ust. 5 Ustawy o CIT podatnicy zobowiązani do sporządzenia dokumentacji lokalnej (wedle nowych przepisów każdorazowo także z uwzględnieniem analiz porównawczych) będą nadal składać w urzędzie skarbowym oświadczenia o sporządzeniu dokumentacji do końca dziewiątego miesiąca po zakończeniu roku obrotowego. Ustawodawca zatem ma zamiar utrwalić praktykę wydłużonego okresu na sporządzenie dokumentacji, jaki wprowadzono dla lat 2017 i 2018 w oparciu o obowiązujące obecnie przepisy. Zmiana ta wydaje się racjonalna, biorąc pod uwagę szereg innych obowiązków raportowych po stronie podatników w pierwszych kwartałach po zakończeniu danego roku obrotowego. Co istotne, w ramach nowych przepisów doprecyzowuje się kwestię osób zobowiązanych do podpisania oświadczenia w imieniu podmiotu powiązanego – mają to być osoby uprawione do jego reprezentacji.

Dokumentacja grupowa – zmiany, ale czy na lepsze?

Jeśli podatnicy należą do grupy podmiotów powiązanych:

  • dla której jest sporządzane skonsolidowane sprawozdanie finansowe oraz
  • której skonsolidowane przychody przekroczyły w poprzednim roku obrotowym 200 mln zł lub jej równowartość,

będą zobowiązani (na mocy nowego art. 11n Ustawy o CIT) do posiadania także dokumentacji grupowej (Master file). Podobnie jak w przypadku raportowania CbC wskazane jest doprecyzowanie, czy dokumentację grupową będą musiały przygotowywać również jednostki stowarzyszone (ujmowane w sprawozdaniu skonsolidowanym metodą praw własności). Należy pamiętać, że nowe kryteria dla przygotowania dokumentacji grupowej dla wielu podatników będą oznaczać obowiązek przygotowania dokumentacji grupowej (dla tych, którzy mieli przychody lub koszty poniżej 20 mln euro).

Termin na sporządzenie lub pozyskanie takiej dokumentacji od grupy to koniec dwunastego miesiąca po zakończeniu roku obrotowego. Czasu na przygotowanie dokumentacji grupowej jest zatem jeszcze więcej niż dokumentacji lokalnej – co powinno cieszyć. Co ważne dokumentacja grupowa będzie mogła zostać sporządzona przez inny podmiot należący do grupy w języku angielskim (nowe przepisy nie precyzują co w sytuacji, gdy dokumentacja grupowa jest sporządzona w innym języku niż polski lub angielski). W przypadku posiadania dokumentacji grupowej w języku angielskim organ podatkowy w toku kontroli może wezwać podatnika do przedłożenia tłumaczenia tej dokumentacji na język polski w ciągu 30 dni od daty doręczenia takiego żądania.

Ten sam artykuł wprowadza równocześnie nowy wymóg dla największych grup kapitałowych – tj. zobowiązanych do przekazywania Szefowi KAS raportu CbC. Podmioty składające raport CbC w Polsce w ramach nowych przepisów będą także zobowiązane do przekazywania Szefowi KAS dokumentacji grupowej w terminie do końca dwunastego miesiąca po zakończeniu roku obrotowego. Obowiązek ten jest zatem przykładem pierwszego, obligatoryjnego przedłożenia dokumentacji w innej sytuacji niż pisemne żądanie w ramach czynności kontrolnych.

Przedłożenie dokumentacji na żądanie organów skarbowych

Nowy art. 11r. Ustawy o CIT utrzymuje siedmiodniowy termin na przedłożenie organom skarbowym na ich żądanie dokumentacji lokalnej lub grupowej licząc od daty doręczenia takiego żądania. Modyfikacji i doprecyzowaniu uległa natomiast regulacja dotycząca sporządzenia dokumentacji cen transferowych na żądanie organów skarbowych - w sytuacji, gdy organy te stwierdzą prawdopodobieństwo zaniżenia wartości danej transakcji. Dokumentację taką (bez analiz danych porównawczych) przedkłada się w ciągu 30 dni od daty doręczenia takiego wezwania. Ustawodawca przewidział ponadto wyłączenie z tego obowiązku dla mikroprzedsiębiorców w rozumieniu Ustawy Prawo przedsiębiorców.

Następca formularza CIT/TP i PIT/TP - TP-R

Ostatnim obowiązkiem dla podatników, który wprowadza nowelizacja przepisów o cenach transferowych, będzie nowa informacja o cenach transferowych TP-R (zastępująca formularze CIT/TP i PIT/P) składana przez drogą elektroniczną przez podatników zobowiązanych do sporządzenia dokumentacji lokalnej bezpośrednio do Szefa KAS. Obowiązek złożenia tej informacji będzie zbieżny czasowo z oświadczeniem o sporządzeniu lokalnej dokumentacji – do końca dziewiątego miesiąca po zakończeniu roku obrotowego. W informacji trzeba będzie ujawnić m.in. informacje dotyczące metod i cen transferowych dla transakcji objętych obowiązkiem przygotowania dokumentacji lokalnej. Ustawodawca wprost wskazuje w nowym art. 11s. ust. 5 Ustawy o CIT, że informacja ta będzie mogła być wykorzystywana do analizy ryzyka zaniżenia dochodu do opodatkowania oraz innych analiz ekonomicznych i statystycznych.

***

Podsumowując powyższe obowiązki raportowe, na pozór ustawowe wydłużenie terminów na sporządzenie dokumentacji (odpowiednio do 9 miesięcy w przypadku dokumentacji lokalnej oraz 12 dla dokumentacji grupowej) oraz wprowadzenie jednej, w zamyśle Ustawodawcy ujednoliconej informacji TP-R może świadczyć o pozytywnej zmianie przepisów z perspektywy podmiotów powiązanych. Niemniej, dla wielu podatników nowe regulacje mogą przysporzyć większej liczby obowiązków (np. w zakresie analiz danych porównawczych). Kluczowa będzie w tym zakresie m. in. treść rozporządzeń wykonawczych dotyczących poszczególnych elementów dokumentacji. Na ich projekty pewnie chwilę jeszcze będziemy zmuszeni poczekać.

Link do projektu i uzasadnienia