Objęcie przez podatnika akcji (pierwsze i każde kolejne) w związku z podwyższeniem kapitału innego podmiotu podlega obowiązkowi przygotowania dokumentacji podatkowej i ujęcia takiej transakcji w uproszczonym sprawozdaniu CIT/TP. Takie stanowisko wyraził Dyrektor KIS w interpretacji indywidualnej z 29 grudnia 2017 roku.

Organ wydał interpretację w związku z zapytaniem banku, który zamierzał utworzyć nową spółkę i objąć wszystkie akcje w jej kapitale zakładowym w zamian za wkład pieniężny. W ten sposób, bank miał stać się stać jej jedynym akcjonariuszem. Ponadto wnioskodawca wskazał, że planuje w przyszłości dokonywać kolejnych dopłat do kapitału nowoutworzonej spółki w drodze podwyższania kapitału zakładowego w zamian za wkłady pieniężne. W związku z powyższym, bank zadał Dyrektorowi KIS pytanie czy po jego stronie powstanie obowiązek sporządzenia dokumentacji podatkowej, o którym mowa w art. 9a ustawy o CIT, oraz czy będzie zobligowany do ujęcia transakcji (objęcia akcji w związku z podwyższeniem kapitału zakładowego) w uproszczonym sprawozdaniu CIT/TP?

Argumentując swoje stanowisko Dyrektor KIS powołał się na orzecznictwo i wskazał, że:

  • przepisy nie zawierają definicji pojęcia „transakcja”, dlatego konieczne jest odwołanie się do reguł znaczeniowych języka polskiego (definicji słownikowych),
  • w języku potocznym „transakcja” zasadniczo oznacza: zawarcie umowy w sprawie kupna sprzedaży czegoś; zawarcie umowy, zwłaszcza handlowej dotyczącej kupna lub sprzedaży; układ porozumienie jako wynik rokowań,
  • termin „transakcja” jest synonimem pojęcia „umowa”,
  • przepis, oprócz kryterium wysokości przychodów i kosztów, których przekroczenie wiąże się z obowiązkiem sporządzenia dokumentacji podatkowej, (…) nie przewiduje żadnych innych ograniczeń, które stanowiłyby o wyłączeniu podatnika z ww. obowiązku, np. ograniczenia wyłącznie do tych transakcji, które w jakikolwiek sposób mogą rodzić lub zmieniać wysokość zobowiązania podatkowego.

Przywołane na wstępie stanowisko Dyrektora KIS wpisuje się w kształtującą się linię interpretacyjną. Już wcześniej pojawiały się interpretacje zgodnie z którymi objęcie udziałów w podwyższonym kapitale podmiotu powiązanego (niezależnie czy w zamian za środki pieniężne czy za wkład niepieniężny) podlega obowiązkowi sporządzania dokumentacji podatkowej (np. interpretacja Dyrektora KIS z 17 sierpnia 2017 roku).

Poruszone zagadnienie może dotyczyć bardzo szerokiego grona podatników, którzy byli zaangażowani w transakcje polegające na obejmowaniu udziałów/akcji w kapitale i innych podmiotów. W przypadku gdy wartość tych transakcji była istotna, należy rozważyć czy dochowano obowiązków dokumentacyjnych na gruncie cen transferowych. Oprócz dokumentacji lokalnej, dla większych podatników przedmiotowe obowiązki mogą wiązać się także z:

  • ujęciem takich zdarzeń w uproszczonym sprawozdaniu CIT/TP,
  • przygotowaniem analizy danych porównawczych lub opisu zgodności warunków realizacji transakcji z warunkami jakie ustaliłyby podmioty niezależne, czy
  • ujęciem odpowiednich informacji w dokumentacji grupowej.

Dodatkowo, zaprezentowane we wpisie stanowisko organu może stanowić dla podatników wskazówkę, aby w kontekście obowiązku dokumentacyjnego na transakcje/inne zdarzenia patrzeć bardzo szeroko. W toku kontroli organy mogą bowiem wymagać od podatników opisów dla różnego rodzaju zdarzeń, które z różnych względów mogły zostać pominięte podczas audytów transakcji podlegających udokumentowaniu dla celów cen transferowych.


Interesuje Cię ten temat? Skontaktuj się z autorem artykułu.