Zakres stosowania zwolnień z VAT jest źródłem nieustających kontrowersji. Przed TSUE trafił spór dotyczący uznania brydża za dyscyplinę sportu. Od tej kwalifikacji zależy sposób opodatkowania opłat za udział w turniejach.

Na gruncie Dyrektywy VAT zwolnieniem z podatku objęte jest, z pewnymi zastrzeżeniami, „świadczenie niektórych usług ściśle związanych ze sportem lub wychowaniem fizycznym”. W wydanej kilka tygodniu temu opinii Rzecznik Generalny szczegółowo przeanalizował powyższy przepis i zakres pojęcia „sport”. Doszedł przy tym do ciekawych wniosków.

Rzecznik podkreślił, że marginalny aspekt fizyczny związany z wykonywaniem danej aktywności, jak w przypadku łucznictwa i strzelectwa, nie wyklucza uznania ich za sport. Nawet dyscypliny niewymagające jakiegokolwiek zaangażowania fizycznego posiadają ten status. Dobrym przykładem są szachy. Jest to gra uznawana za sport nawet przez MKOl, a zatem organ któremu nie sposób odmówić kompetencji w tej dziedzinie.

Zdaniem Rzecznika, uprawianie sportu może poprawiać zarówno sprawność fizyczną, jak i umysłową. Przy czym pozytywne skutki dla samopoczucia i sprawności umysłowej należy traktować na równi ze skutkami dla samopoczucia i sprawności fizycznej.

Status olimpijski poszczególnych dyscyplin pokazuje również historyczną ewolucję pojęcia „sport”. Obecnie trudno wyobrazić sobie zastosowanie preferencji podatkowej w odniesieniu do usług związanych z takimi dyscyplinami goszczącymi w przeszłości na igrzyskach, jak strzelanie do żywych (sic) gołębi (II Letnie IO – Paryż 1900, złoty medalista: Leon de Lunden), czy pojedynki strzeleckie, w których zadaniem uczestników było trafienie rywala w głowę (IV Letnie IO – Londyn 1908, nie przyznawano medali).

Dynamika zmian w rozumieniu pojęcia „sport” może już niedługo otworzyć możliwość stosowania zwolnienia z VAT w nowych branżach. Potencjalnym beneficjentem jest stale rosnąca grupa entuzjastów e-sportu. Co prawda Rzecznik zdystansował się w opinii od tego rodzaju rozrywki, jednak w świetle pozostałych przedstawionych przez niego argumentów wyłączenie tej konkurencji ze zwolnienia z VAT może nie przetrwać próby czasu.


Interesuje Cię ten temat? Skontaktuj się z autorem artykułu.