Na fali „dobrych zmian”, od początku 2017 r. została wprowadzona nowa niższa stawka CIT na poziomie 15%. Nie każdy będzie mógł jednak z niej skorzystać.

Zgodnie z nowym brzmieniem ustawy o CIT, stawkę 15% można zastosować w przypadku:

  1. małych podatników (czyli podatników u których wartość przychodu ze sprzedaży za poprzedni rok podatkowy nie przekroczyła 1,2 mln EUR – w tym roku daje to ok. 5,16 mln PLN),
  2. podatników rozpoczynających działalność – w roku podatkowym, w którym rozpoczęli działalność.

Jednocześnie, pewna grupa podatników "rozpoczynających działalność" została pozbawiona prawa do stosowania niższej stawki, gdy de facto kontynuują oni działalność prowadzoną wcześniej przez inny podmiot.

Takie sytuacje obejmują chociażby podatników powstałych z: 1) przekształcenia (z wyjątkiem przekształcenia spółki w inną spółkę; gdzie za „spółkę” przyjmuje się taki podmiot, który jest podatnikiem, czyli S.K.A., sp. z o.o. oraz S.A.), 2) połączenia lub 3) podziału.

15% CIT nie będzie również dostępny dla nowo założonych podmiotów, które powstały w wyniku przeniesienia majątku w formie: 1) przedsiębiorstwa, 2) zorganizowanej części przedsiębiorstwa, 3) pojedynczych składników majątkowych o istotnej wartości (10 tys. EUR) lub też 4) majątku uzyskanego w wyniku likwidacji innych podatników.

Ustawa nie odnosi się jednak bezpośrednio do podatników rozpoczynających działalność w formie udziału w spółce osobowej niebędącej podatnikiem (nowo założonej albo już istniejącej, ale z nowym wspólnikiem). A co nie zabronione, to chyba dozwolone…


Interesuje Cię ten temat? Skontaktuj się z autorem artykułu.