Tak jak już informowaliśmy ustawa o KAS została przyjęta przez Sejm i ma obowiązywać od 1 stycznia 2017 r. Tym samym od 2017 r. przedsiębiorcy mogą spodziewać się kontroli celno-skarbowych. Mają być one prowadzone przez naczelników urzędów celno-skarbowych bez ograniczeń terytorialnych i zastąpią postępowania kontrolne UKS.

Jak będzie wyglądać kontrola celno-skarbowa?

Taka kontrola rozpocznie się u przedsiębiorcy już z momentem doręczenia mu upoważnienia do przeprowadzenia kontroli, bez uprzedniego zawiadomienia. W terminie 14 dni od doręczenia upoważnienia, podatnik będzie mógł się jeszcze skorygować. Korekta złożona na późniejszym etapie, z pewnymi wyjątkami, nie wywoła skutków prawnych. Kontrola powinna trwać 3 miesiące, jednak praktycznie może być wydłużana bez ograniczeń. Jej zwieńczeniem będzie doręczenie wyniku kontroli i tu podatnik ma znowu 14 dni na ewentualną korektę. W razie nieuwzględnienia korekty, jak i jej brak – spowoduje automatyczne przekształcenie się kontroli w postępowanie podatkowe. Postanowienia o przekształceniu nie będzie można zaskarżyć. Postępowanie podatkowe przeprowadzi ten sam organ, który prowadził kontrolę. On też wyda decyzję w sprawie. Co istotne, ten sam organ rozpozna również odwołanie od tej decyzji. Oznacza to, de facto pozorną dwuinstancyjność, bo nie należy się spodziewać, że odwołania będą uwzględniane.

Z najnowszych statystyk wynika, że w porównaniu do poprzedniego roku – w 2016 r. liczba złożonych odwołań od decyzji spada o ok. 27%. Przy tym wzrasta kwota odwołań o niemal 102%. Można spodziewać się, że po wejściu w życie ustawy o KAS – trendem będzie spadek uwzględnianych odwołań, bo przecież nie tak łatwo przyznać się samemu do błędu.

Źródło


Interesuje Cię ten temat? Skontaktuj się z autorem artykułu.