Projekt ustawy o podatku od sprzedaży detalicznej opracowany przez Ministerstwo Finansów, o którym informowaliśmy we wpisie z dnia 24 maja 2016 r. (Projekt podatku od sprzedaży opublikowany), został przyjęty przez Radę Ministrów i skierowany do rozpatrzenia przez Sejm.

Proponowane regulacje zakładają, iż przedmiotem opodatkowania będzie miesięczny przychód ze sprzedaży detalicznej, a zatem sprzedaży towarów dokonywanej wyłącznie na rzecz konsumentów (osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych), przy czym przychód ze sprzedaży detalicznej nie będzie obejmował należnego podatku VAT.

Zgodnie z treścią planowanych przepisów, wśród towarów, których sprzedaż została wyłączona z nowej daniny znalazły się m.in.: energia elektryczna, węgiel kamienny, gaz ziemny (gaz przeznaczony do butli gazowych), oleje napędowe używane do celów opałowych, jak również leki, środki spożywcze specjalnego przeznaczenia żywieniowego, czy też towary sprzedawane w ramach świadczenia usług gastronomicznych.

Wbrew pierwotnym założeniom, projekt ustawy nie przewiduje szczególnych rozwiązań dotyczących sprzedawców działających w ramach sieci handlowych.

Wpływy z przedmiotowego podatku oszacowano na ok. 630,2 mln zł w 2016 r. przy założeniu, że ustawa wejdzie w życie z dniem 1 sierpnia br. Zgodnie z deklaracjami rządu, uzyskane w ten sposób dodatkowe środki posłużą jako jedno ze źródeł finansowania programu „Rodzina 500 plus”.

Interesuje Cię ten temat? Skontaktuj się z autorem artykułu.