Sejm ostatecznie uchwalił nowelizację Ordynacji podatkowej, wprowadzającą do ustawy nowy dział – Przeciwdziałanie unikaniu opodatkowania, w ramach którego wprowadzona została m.in. klauzula przeciwko unikaniu opodatkowania.

Nowelizacja definiuje unikanie opodatkowania jako czynność dokonaną przede wszystkim w celu osiągnięcia korzyści podatkowej, sprzeczną z celem przepisu ustawy. Zgodnie z założeniami, klauzula znajdzie zastosowanie w sytuacji, gdy korzyść podatkowa w danym okresie rozliczeniowym przekroczy próg 100 tys. zł.

Ustawa uznaje za sztuczny taki sposób działania podatnika, który nie zostałby przeprowadzony przez podmiot działający rozsądnie i kierujący się zgodnymi z prawem celami, innymi niż osiągnięcie korzyści podatkowej. Skutki podatkowe czynności mają być określone w porównaniu do tzw. czynności odpowiedniej, czyli dokonanej przez podatnika, który nie działa w sposób sztuczny.

W toku prac parlamentarnych, rządowy projekt nowelizacji został częściowo zmodyfikowany przez Komisję Finansów Publicznych. Za najważniejszą zmianę należy uznać decyzję, iż klauzula znajdzie zastosowanie względem „korzyści podatkowej uzyskanej po dniu wejścia w życie niniejszej ustawy”, o czym informowaliśmy we wpisie z 6 maja 2016 r. Pierwotna wersja ustawy wskazywała, że regulacje te będą dotyczyły jedynie "czynności dokonanych po dniu wejścia w życie niniejszej ustawy".

Na mocy nowelizacji utworzona zostanie ponadto Rada do Spraw Przeciwdziałania Unikaniu Opodatkowania. Ma być ona niezależnym organem powoływanym przez Ministra Finansów na czteroletnią kadencję. Do jej zadań należeć będzie opiniowanie zasadności zastosowania klauzuli w indywidualnych sprawach. Radę mają tworzyć m.in. osoby wskazane przez ministra finansów, prezesa NSA, naukowcy, przedstawiciel samorządu terytorialnego, doradca podatkowy wskazany przez Krajową Radę Doradców Podatkowych, przedstawiciel resortu sprawiedliwości oraz Rady Dialogu Społecznego.

Uchwalone regulacje wprowadzają instytucję tzw. opinii zabezpieczającej, o wydanie której zainteresowani podatnicy zwrócić się będą mogli do Ministra Finansów. Tego rodzaju dokument zostanie wydany, jeżeli szef resortu finansów uzna, że przedstawione we wniosku czynności nie stanowią unikania opodatkowania.

Ustawa, z pewnymi wyjątkami, wejdzie w życie po upływie 30 dni od dnia ogłoszenia.

Interesuje Cię ten temat? Skontaktuj się z autorem artykułu.