W przypadku osiągnięcia przez podatnika przychodu za 2014 r. w wysokości przekraczającej 50 mln euro, z dniem 1 stycznia 2016 r. nastąpi zmiana właściwości z dotychczas właściwego naczelnika urzędu skarbowego na Naczelnika I MUS w Warszawie. Z kolei w przypadku osiągnięcia przez dany podmiot przychodu za 2014 r. w wysokości co najmniej 3 mln euro (ale nie przekraczającej 50 mln euro), z dniem 1 stycznia 2016 r. nastąpi zmiana właściwości z dotychczas właściwego naczelnika urzędu skarbowego na naczelnika wyspecjalizowanego urzędu skarbowego o zasięgu wojewódzkim. Podatnicy i płatnicy, dla których z dniem 1 stycznia 2016 r. zmieni się właściwość organu podatkowego, nie będą zobowiązani do złożenia zawiadomienia.

Jak informowaliśmy wcześniej (wpis z 23 października Kto pod lupą fiskusa w 2016 r.?), Ministerstwo Finansów ma w planach przekwalifikowanie Pierwszego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego (I MUS) na tzw. strategiczny urząd skarbowy  (do obsługi największych podmiotów gospodarczych). W uzasadnieniu projektu rozporządzenia wskazano: „W związku z koniecznością dostosowania modelu funkcjonowania wyspecjalizowanych urzędów skarbowych do obsługi podmiotów dokonujących skomplikowanych operacji gospodarczych, wymagających od pracowników wysokiego poziomu wiedzy specjalistycznej za uzasadnione należy uznać wyodrębnienie, w ramach obecnie funkcjonującej siatki wyspecjalizowanych urzędów skarbowych, jednego wyspecjalizowanego urzędu skarbowego o zasięgu krajowym, z siedzibą w Warszawie, oraz pozostawienie 19 pozostałych wyspecjalizowanych urzędów skarbowych o zasięgu wojewódzkim”.

Projekt rozporządzenia Ministra Finansów został przekazany do konsultacji społecznych. Uwagi do projektu zgłosił m.in. Związek Banków Polskich oraz Polska Konfederacja Pracodawców Prywatnych „Lewiatan”. „Lewiatan” zasugerował dwuetapowy proces dochodzenia do powstania strategicznego urzędu skarbowego (w pierwszym etapie dokonano by migracji podatników spełniających kryteria z województwa mazowieckiego – w praktyce doszłoby do wymiany podatników między I MUS a II MUS i III MUS; po roku funkcjonowania strategicznego urzędu skarbowego rozpoczęto by migrację podatników z pozostałych województw do nowego urzędu).

Najważniejsze założenia projektu (planowana data wejścia w życie – 1 stycznia 2016 r.):

  • W przypadku 19 wyspecjalizowanych urzędów skarbowych o zasięgu wojewódzkim planowane jest obniżenie warunku kwotowego, tj. przychodu netto z 5 mln euro do kwoty 3 mln euro.
  • Kryterium kwalifikującym podatnika i płatnika do objęcia właściwością przez naczelnika strategicznego urzędu skarbowego będzie osiągnięcie przychodu netto ze sprzedaży towarów, wyrobów i usług albo dokonanie dostawy towarów oraz świadczenia usług w wysokości przekraczającej 50 mln euro.
  • Objęcie właściwością naczelnika wyspecjalizowanego urzędu skarbowego zarówno podatkowej grupy kapitałowej, jak i spółek tworzących tę grupę, co pozwoli uniknąć sytuacji, która ma miejsce w świetle obecnie obowiązujących przepisów, tj. podatkowa grupa kapitałowa rozliczana jest w wyspecjalizowanym urzędzie skarbowym, natomiast spółki tworzące grupę – w wyspecjalizowanym urzędzie skarbowym, jeżeli spełnią warunki, albo we właściwym miejscowo urzędzie skarbowym.
  • Właściwość wyspecjalizowanych urzędów skarbowych nie będzie obejmowała, tak jak dotychczas, podmiotów z tzw. kapitałem zagranicznym oraz zarządzanych bezpośrednio lub pośrednio przez nierezydentów, jeżeli nie będą spełniać warunku przychodowego.
  • Zmiana właściwości naczelnika urzędu skarbowego (np. przejście do I MUS w Warszawie albo do wyspecjalizowanego urzędu skarbowego o zasięgu wojewódzkim) następuje z dniem 1 stycznia drugiego roku następującego po zakończeniu roku, w którym dany podmiot osiągnie przychód przekraczający 50 mln euro (w przypadku zmiany właściwości na naczelnika I MUS) albo co najmniej 3 mln euro nie przekraczającej 50 mln euro (w przypadku zmiany właściwości na naczelnika wyspecjalizowanego urzędu skarbowego o zasięgu wojewódzkim). Jeżeli więc np. spółka akcyjna za 2016 r. osiągnie przychód netto ze sprzedaży towarów, wyrobów i usług, w rozumieniu przepisów o rachunkowości, o równowartości w walucie polskiej co najmniej 50 mln euro, to zmiana właściwości z dotychczas właściwego naczelnika urzędu skarbowego na Naczelnika I MUS w Warszawie nastąpi z dniem 1 stycznia 2018 r.

Interesuje Cię ten temat? Skontaktuj się z autorem artykułu.