Już dwukrotnie miałam okazję umieszczać wpis na temat nieodpłatnych świadczeń („Odpłatne czy nieodpłatne oto jest pytanie” oraz „Odpłatne czy nieodpłatne, oto jest pytanie – odsłona druga”). Tym razem kilka słów na temat wyroku NSA z dnia 29.10.2015 r. (sygn. akt: II FSK 2232/13), gdzie sąd potwierdził stanowisko WSA, że po stronie Spółki, w związku z faktem niewypłacenia wynagrodzenia na rzecz niektórych członków rady nadzorczej, powstał przychód podlegający opodatkowaniu na podstawie art. 12 ust. 1 pkt 2 u.p.d.o.p

Co więcej zdaniem Sądu: „Stanowiska powyższego nie zmienia fakt, że członkowie rady nadzorczej, jako organ kontroli, zobowiązani są w istocie do działania w interesie akcjonariuszy. Z podatkowego punktu widzenia nie jest bowiem istotne na czyją rzecz, w czyim interesie są wykonywane czynności członków rady nadzorczej lecz to, który podmiot, w związku z dokonywaniem tych czynności ponosi wydatki bądź też uzyskuje z tego tytułu korzyści, mające wymiar finansowy.”

Na potwierdzenie tezy, że to Spółka powinna ponosić koszt wynagrodzenia członków RN Sąd wskazał na art. 16 ust. 1 pkt 38a u.p.d.o.p., który stanowi, że nie uważa się za koszty uzyskania przychodów wydatków na rzecz osób wchodzących w skład rad nadzorczych, komisji rewizyjnych lub organów stanowiących osób prawnych, z wyjątkiem wynagrodzeń wypłacanych z tytułu pełnionych funkcji. „Skoro ustawodawca, na podstawie przywołanej normy przyznał osobom prawnym (a zatem spółce akcyjnej) możliwość zaliczenia do kosztów uzyskania przychodu wydatków poniesionych w związku z wypłatą wynagrodzenia członkom rady nadzorczej to uznał, że są to koszty obciążające spółkę akcyjną niezależnie od tego, iż członkowie rady nadzorczej wykonują czynności działając w interesie akcjonariuszy.”

Kwota przysporzenia została ustalona na podstawie wysokości wynagrodzenia wypłacanego przez Spółkę pozostałym członkom rady nadzorczej.

Jak już wcześniej wspominałam, polskie przepisy o nieodpłatnych świadczeniach są ewenementem w Europie. Nic dziwnego, bo w perspektywie długoterminowej doprowadzą w efekcie do tego, że polscy podatnicy zapłacą niższe podatki. Wyobraźmy sobie sytuację, że po omawianym wyroku wiele spółek będzie zmuszona zrewidować swoją politykę i zacząć wypłacać wynagrodzenia członkom RN, którzy niejednokrotnie są osobami zagranicznymi. W efekcie wprowadzenia wynagrodzenia dla członków rad nadzorczych, które zostanie uznane za koszt podatkowy zgodnie z ww. artykułem, odpłatność ta zmniejszy dochód podatkowy podatników działających w Polsce. A przecież zmniejszenie dochodu podmiotów z udziałem zagranicznym jest właśnie jednym z obszarów, z którymi tak chcą walczyć polskie władze skarbowe. Paradoks? – Nie, polska rzeczywistość…


cenytransferowe.taxand.pl_strona

Sprawdź nowy kanał informacyjny o cenach transferowych: cenytransferowe.taxand.pl