Polska spółka kapitałowa działająca w branży automotive nie wypłaca wynagrodzenia swojemu członkowi zarządu, zgodnie ze swoją polityką korporacyjną. Brak wynagrodzenia wypłacanego przez Spółkę wynika z tego, iż członek zarządu został „oddelegowany” do pełnienia czynności zarządczych w Spółce przez jej wspólnika – inną spółkę. Jednocześnie członek zarządu Spółki jest zatrudniony w spółce – matce i pobiera z tego tytułu wynagrodzenie na podstawie umowy o pracę. 

Spółka miała wątpliwości, czy powyższy schemat wynagradzania (a w szczególności fakt, iż członek zarządu nie jest wynagradzany za swoje obowiązki służbowe bezpośrednio przez Spółkę), nie będzie skutkował powstaniem po jej stronie przychodu z tzw. nieodpłatnych świadczeń.

Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi w wydanej interpretacji indywidualnej (IPTPB3/4510-33/15-4/PM) przyznał, iż w Spółce nie dochodzi do powstania przychodu z tzw. nieodpłatnych świadczeń w związku z brakiem wypłaty przez nią wynagrodzenia swojemu członkowi zarządu.

To kolejny przykład na coraz bardziej liberalne podejście organów podatkowych do omawianego zagadnienia. Już wcześniej fiskus przyznawał rację podatnikom w tym zakresie, ale raczej w sytuacjach, gdy członek zarządu niepobierający wynagrodzenia od spółki za czynności zarządcze był jednocześnie jej wspólnikiem. Teraz pozytywne dla podatników podejście organy podatkowe prezentują również w przypadkach, gdy to wspólnik niejako „oddelegowuje” swojego pracownika (czy też członka zarządu) do wykonywania obowiązków członka zarządu / członka rady nadzorczej w spółce - córce.

Zmiana podejścia organów podatkowych z pewnością cieszy. Liczmy na to, że fiskus zacznie również mniej restrykcyjnie podchodzić do sytuacji, w której wynagrodzenie nie jest wypłacane na rzecz członka zarządu / rady nadzorczej, ponieważ jest ono uwzględnione w „pakiecie” wydatków, którymi polskie spółki - córki są często obciążane przez spółki - matki. Z mojej praktyki wiem, że organy skarbowe zwykły doszukiwać się nieodpłatnego świadczenia po stronie polskich spółek w takich przypadkach, nie dając wiary zapewnieniom / dowodom, że wynagrodzenie członków zarządu bądź rady nadzorczej zostało już uwzględnione w kwocie, którą obciążana jest spółka – córka przez swojego wspólnika.

Interesuje Cię ten temat ? Skontaktuj się z autorem artykułu.