Przy ostatnich istotnych wahaniach kursów walut, konieczność uwzględnia różnic kursowych w wyniku podatkowym może przyprawić o zawrót głowy, jeśli kurs w dniu zaciągnięcia kredytu był wyższy niż na moment jego spłaty. Warto zatem każdorazowo upewnić się, czy przy w takiej sytuacji faktycznie dochodzi do podatkowej realizacji FX.

Podatkowe różnice kursowe powstają w momencie spłaty kredytu/ pożyczki w jakiejkolwiek formie – poprzez faktyczne przekazanie gotówki, ale też w ramach umowy potrącenia z inną wierzytelnością – chodzi o faktyczne uregulowanie zadłużenia.

Żeby doszło jednak do realizacji podatkowych różnic kursowych muszą być spełnione wszystkie warunki określone w przepisach (art. 15a ustawy o CIT). Organy podatkowe interpretują bowiem te regulacje bardzo dosłownie.

Zatem:

  • Finansowanie musi być udzielone w walucie obcej,
  • Finansowanie musi być spłacone w walucie obcej,
  • W dniu udzielenia finansowania kurs złotego w stosunku do waluty obcej musi być inny niż na dzień spłaty.

O ile w momencie spłaty nie mamy wpływu na warunek pierwszy (udzielenie finansowania w obcej walucie), ani też na ostatni (kurs złotego w stosunku do waluty obcej), to pytanie, czy pożyczkodawca nie zgodziłby się na zmianę waluty spłacanego finansowania. Przewalutowanie, w świetle ugruntowanego od dłuższego czasu stanowiska organów podatkowych, nie wywołuje żadnych skutków podatkowych. Zaś spłata kredytu złotówkowego, zaciągniętego w innej walucie, zgodnie z tą logiką, nie spowoduje realizacji FX dla celów podatkowych.

Można się również zastanowić, czy nie pójść krok dalej i nie pokusić się o spłatę kredytu powiedzmy dolarowego w złotówkach – bez wcześniejszego przewalutowania. Wymiana przez bank złotówek na dolary potrzebne do spłaty zadłużenia będzie kosztować, ale trudno wyobrazić sobie spread banku na poziomie 19% (zestawiając go z potencjalnym podatkiem na różnicy kursowej). To rozwiązanie jest mniej oczywiste w kontekście brzmienia przepisów niż opisane powyżej, zatem warto raczej zadbać o zabezpieczenie w formie interpretacji podatkowej – należy spodziewać się pozytywnego rozstrzygnięcia.

Źródło: art. 15a ustawy o CIT

Interesuje Cię ten temat ? Skontaktuj się z autorem artykułu.