Polska błędnie implementowała unijne przepisy w zakresie stawek obniżonych na niektóre artykuły spożywcze, a tym samym powinny one korzystać z obniżonej stawki VAT – takie wnioski płyną z ostatnich wyroków WSA w Krakowie.

Spór dotyczący polskich regulacji w zakresie stawki VAT na artykuły spożywcze trwa już od pewnego czasu i wciąż pozostaje nierozstrzygnięty (sądy administracyjne zajmują rozbieżne stanowiska w tej kwestii). Podatnicy stoją na stanowisku, że wykluczając część artykułów spożywczych z opodatkowania stawką obniżoną VAT (np. wyroby ciastkarskie o przedłużonej trwałości opodatkowane są stawką podstawową, podczas gdy wyroby ciastkarskie świeże – stawką obniżoną), polski ustawodawca naruszył podstawową zasadę wspólnotowego systemu VAT – zasadę neutralności. Sprzeciwia się ona różnemu traktowaniu na gruncie VAT towarów i usług podobnych, a zatem konkurencyjnych względem siebie. Organy podatkowe nie zgadzają się jednak ze stanowiskiem podatników, uznając, że polska regulacja w zakresie stawek obniżonych jest zgodna z prawem wspólnotowym.

Wskazane na wstępie wyroki WSA w Krakowie wpisują się w korzystną dla podatników linię orzeczniczą. Przykładowo, rozstrzygając w sprawie stosowania stawki obniżonej w odniesieniu do kakao w proszku, w ustnym uzasadnieniu WSA w Krakowie uznał, że kakao w proszku jest produktem podobnym do kawy zbożowej (korzystającej ze stawki obniżonej), tj. oba produkty można stosować zamiennie, a zatem powinny podlegać tej samej (obniżonej) stawce VAT.

Opisywane wyroki stanowią niewątpliwie pozytywny sygnał dla podatników. Istotne jest jednak, że nie są one prawomocne. Obie sprawy znajdą prawdopodobnie ostateczne rozstrzygnięcie przed NSA.

wyrok z 28 stycznia 2015 r., sygn. akt I SA/Kr 1867/14 (uzasadnienie ustne)

wyrok z 29 stycznia 2015 r., sygn. akt I SA/Kr 1820/14 (uzasadnienie ustne)