Jeśli profil Twojej firmy to handel telefonami komórkowymi i wartość przeprowadzanych transakcji przekracza 20 000 zł od kwietnia będziesz musiał stosować mechanizm odwróconego obciążenia VAT. Dodatkowym obciążeniem będzie konieczność składania krajowej informacji podsumowującej – wynika z nowelizacji ustawy o VAT, nad którą właśnie trwają prace w Sejmie.

Głównym celem zmian w ustawie o podatku od towarów i usług jest uszczelnienie systemu i zapobieganie wyłudzaniu VAT, czy unikania opodatkowania. Dlatego spora część projektu dotyczy zmian w stosowaniu mechanizmu odwróconego obciążenia VAT.

Oszustwa w VAT stanowią obecnie największe wyzwanie przed którym stoi nie tylko polski podatek od towarów i usług ale cały system podatku od wartości dodanej. Działania zazwyczaj mają postać zorganizowaną (np. transakcje karuzelowe), w której istotnym elementem jest wykorzystanie podstawionych podmiotów/osób (podmiotów z reguły nieposiadających majątku, z założenia nierozliczających podatku). Tak skonstruowana grupa tworzy łańcuchy transakcji mających na celu uniknięcie opodatkowania VAT (wyłudzenie podatku), co umożliwia oferowanie towaru po znacznie zaniżonej cenie („pomniejszonej” o wartość podatku) i nieuczciwą konkurencję z podmiotami działającymi w zgodzie z prawem. Receptą na ukrócenie tego procederu, chociaż nie pozbawioną wad, może być właśnie mechanizm odwróconego obciążenia. Polega on na przeniesieniu obowiązku rozliczenia podatku z dostawcy na nabywcę. W Polsce mechanizm ten jest już stosowany od kilku lat m.in. w odniesieniu do transakcji dotyczących złomu i niektórych innych odpadów, czy też wyrobów stalowych.

Teraz – zgodnie z nowelą VAT - od 1 kwietnia 2015 r. mechanizm odwróconego obciążenia ma objąć m.in. dostawę telefonów komórkowych, laptopów i tabletów oraz konsol do gier, złota inwestycyjnego oraz pewnych odmian stali.

Aby skutecznie kontrolować transakcje objęte odwrotnym obciążeniem przedsiębiorcy będą musieli składać krajowe informacje podsumowujące, zawierające zbiorcze dane o dokonanych przez nich transakcjach objętych odwrotnym obciążeniem, z tytułu których podatek powinien rozliczyć nabywca. Pozwoli to weryfikować czy nabywcy wywiązali się z obowiązku rozliczenia podatku.

Pozostałe zmiany zawarte w nowelizacji dotyczą:
- odliczania VAT naliczonego w odniesieniu do zakupionych towarów i usług wykorzystywanych do celów mieszanych (podlegających i niepodlegających systemowi VAT) – ale te zmiany mają wejść w życie dopiero w 2016 r.,
- ulgi na złe długi,
- kaucji gwarancyjnej.

Źródło: Rządowy projekt ustawy o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz ustawy - Prawo zamówień publicznych.