Ulga B+R

Ulga B+R pozwala na dodatkowe odliczenie od podstawy opodatkowania kosztów kwalifikowanych poniesionych na działalność badawczo-rozwojową. Dzięki Polskiemu Ładowi korzyści związane z tą preferencją będą jeszcze większe poprzez:

  • zwiększenie wartości odliczanych kosztów kwalifikowanych (głównie koszty pracownicze)
  • możliwość symultanicznego korzystania z IP Box i ulgi B+R

Ulga B+R | Co się zmieniło

Od 2022 roku możliwe jest odliczenie dodatkowo aż 200% (zamiast wcześniejszych 100%) wydatków poniesionych na wynagrodzenia i składki na ubezpieczenia społeczne pracowników i współpracowników (tj. osób współpracujących na podstawie umów cywilnoprawnych, poza umowami tzw. B2B) zaangażowanych w działalność badawczo-rozwojową.

Podmioty posiadające status Centrum Badawczo-Rozwojowego (CBR), mają możliwość dodatkowego rozliczenia prawie wszystkich kategorii kosztów kwalifikowanych w wysokości 200% (zamiast wcześniejszych 150%). Wyjątek stanowią jedynie koszty patentowe (i podobne) ponoszone przez CBR mający status dużego przedsiębiorstwa (odliczenie pozostaje na poziomie 100%).

Co to oznacza?

W praktyce wybrane wydatki poniesione na działalność badawczo-rozwojową i kwalifikujące się do ulgi B+R będą wpływały (obniżały) wynik podatkowy nawet do wysokości 300%. Zmiany obejmą wydatki ponoszone od 2022 r.

Symultaniczne korzystanie z IP Box i ulgi B+R

Do końca 2021 r. niemożliwe było rozliczenie IP Box i ulgi B+R w odniesieniu do tego samego dochodu. Od 2022 r. powyższy zakaz jest uchylony. Podatnicy mogą rozliczyć ulgę B+R zarówno w ramach dochodu z innych źródeł niż zyski kapitałowe (podstawowe rozliczenie), jak również dochodu podlegającego pod IP Box (5% preferencyjnej stawki podatku dochodowego dla dochodów z kwalifikowanych praw własności intelektualnej).

Niemniej, takiemu odliczeniu podlegają jedynie koszty kwalifikowane, które doprowadziły do wytworzenia, rozwinięcia lub ulepszenia danego kwalifikowanego prawa własności intelektualnej (tj. prac badawczo-rozwojowych), z którego dochody są opodatkowane w ramach IP Box. Z uwagi na to, że, co do zasady, kwalifikowane prawa własności intelektualnej objęte IP Box muszą powstać w ramach działalności badawczo-rozwojowej, praktycznie w każdym przypadku możliwe będzie skorzystanie z nowego rozwiązania.

Co to oznacza?

W praktyce znacznie obniży się dochód podlegający już i tak preferencyjnemu opodatkowaniu w ramach IP Box. W połączeniu ze wzrostem poziomu odliczeń w ramach ulgi B+R wskazane rozwiązanie może doprowadzić nawet do całkowitego zredukowania dochodu z kwalifikowanych praw własności intelektualnej podlegającego opodatkowaniu. Rozwiązanie może być szczególnie interesujące dla podmiotów z branży IT tworzących oprogramowanie komputerowe (czyli jedno z głównych kwalifikowanych praw własności intelektualnej, rozliczanych dotychczas w ramach IP Box), gdzie głównymi kosztami kwalifikowanymi w ramach ulgi B+R, są koszty osobowe (od 2022 r. możliwe do rozliczenia w dodatkowych 200% w ramach ulgi B+R).

W ramach naszych usług możemy:

  • dokonać analizy potencjału do skorzystania z ulg,
  • przygotować ewidencję rachunkową i wzory dokumentacji projektowej,
  • dokonać kalkulacji ulg,
  • przeprowadzić szkolenia dla pracowników z zasad rozliczania ulg,
  • przygotować wniosek o indywidualną interpretację podatkową,
  • wspierać w bieżącym rozliczeniu podatkowym,
  • wspierać w postępowaniach podatkowych.

Dziękujemy

Wiadomość została wysłana.

Skontaktuj się z nami

Dzieje się teraz w biznesie

Więcej artykułów
Subskrybuj blogi