Wiele umów o unikaniu podwójnego opodatkowania zawartych przez Polskę zawiera regulację, zgodnie z którą państwo, z terytorium którego wypłacane są odsetki nie ma prawa do ich opodatkowania, jeżeli odbiorca odsetek jest do nich ekonomicznie uprawniony (koncepcja economic owner) oraz odsetki dotyczą pożyczki przyznanej przez bank.

6 sierpnia br. Naczelny Sąd Administracyjny wydał wyrok (sygn. II FSK 1712/13), w świetle którego powyższa zasada nie obowiązuje, jeżeli nastąpiła cesja wierzytelności pożyczkowej na podmiot „niebankowy”. Tym samym, sąd nie dał pierwszeństwa wykładni literalnej (przepis zwalniający odsetki z podatku u źródła mówi jedynie o pożyczce przyznanej przez bank; innymi słowy nie zawiera dodatkowego warunku, by to bank był odbiorcą odsetek w momencie ich wypłaty). NSA zwrócił uwagę w uzasadnieniu, iż wykładnia językowa, szczególnie w przypadku umów międzynarodowych, stanowi jedynie punkt wyjścia do dalszej analizy przepisów bilateralnych.

Podejście zaprezentowane przez Naczelny Sąd Administracyjny martwi nie tylko, dlatego że w praktyce prowadzi do ograniczenia zastosowania zwolnienia podatku u źródła w stosunku do odsetek od pożyczek udzielonych przez banki.

Obawiam się, że po wydaniu powyższego wyroku przez NSA organy podatkowe mogą próbować nadawać prym wykładniom innym niż gramatyczna również wobec stricte lokalnych przepisów podatkowych. Przykładowo ograniczeń w zaliczaniu odsetek do kosztów uzyskania przychodów wynikających z tzw. niedostatecznej kapitalizacji.

Interesuje Cię ten temat? Skontaktuj się z autorem artykułu.