Zakład Ubezpieczeń Społecznych przedstawił raport podsumowujący za rok 2021 w zakresie składki na ubezpieczenie wypadkowe.

Składka na ubezpieczenie wypadkowe jest jedyną składką, która nie jest stała i jest zależna od wielu czynników. Jest ustalana indywidualnie z uwzględnieniem ryzyk, które mają miejsce u danego pracodawcy. Różnicowanie składki jest elementem motywacji dla płatników mającym na celu ograniczenie występowania wypadków przy pracy poprzez wprowadzanie działań w zakresie prewencji wypadkowej oraz przestrzegania przepisów BHP.

Płatnikom, którzy mieli obowiązek przekazać ZUS IWA za trzy ostatnie lata, wysokość stopy procentowej składki na ubezpieczenie wypadkowe ustala ZUS. Takich płatników w roku 2021 było o 2% więcej w porównaniu do poprzedniego roku.

Na okres od 01.04.2022 do 31.03.2023 ZUS ustalił wysokość stopy składki na ubezpieczenie wypadkowe dla 159 tys. płatników co stanowi wzrost o 2,64% w stosunku do 2021 roku.

W roku 2021 w odniesieniu do 2020 wykazano:

- poszkodowanych w wypadkach przy pracy o 5,6 tys. osób więcej

- poszkodowanych w wypadkach ciężkich i śmiertelnych mniej o 4,2%

- zatrudnionych w warunkach zagrożenia mniej o 4,4%

Patrząc na zróżnicowanie terytorialne, płatnicy z województwa mazowieckiego wykazali największą liczbę poszkodowanych w wypadkach przy pracy (18,2%), na drugim miejscu są płatnicy z województwa wielkopolskiego (14,6%) a na trzecim ze śląskiego (12,4%). Takie same rozłożenie terytorialne było w zakresie liczby wypadków przy pracy ciężkich i śmiertelnych: na pierwszym miejscu płatnicy z województwa mazowieckiego (13,1%), na drugim z wielkopolskiego (12,6%) a na trzecim z województwa śląskiego (11,5%) ogółu poszkodowanych. Najwięcej zatrudnionych w warunkach zagrożenia wykazali płatnicy z województwa śląskiego (24,6%) oraz wielkopolskiego (15,7%).

Dla 56,7% płatników obniżono stopę procentową składki na ubezpieczenie wypadkowe, dla 10% podwyższono a dla 33,3% utrzymano tą samą.

Nie mniej trzeba mieć na uwadze, że składka na ubezpieczenie wypadkowe niekiedy stanowi znaczny koszt dla pracodawcy. Złożoność czynników, które mają wpływ na jej wysokość tworzy przestrzeń do powstania nadpłaty z tego tytułu. Dlatego też, zasadnym jest przeprowadzić szczegółową analizę, aby sprawdzić czy nie płacimy zawyżonej składki na ubezpieczenie wypadkowe.