Każde zadysponowanie towarem może stanowić jego dostawę. Jeśli więc podmiot nabywający towar zażąda jego zniszczenia, to wydanie mu towaru celem zniszczenia też będzie stanowić dostawę opodatkowaną VAT.

Zgodnie z przepisami w zakresie VAT, przedmiotem opodatkowania jest odpłatne przeniesienie prawa do dysponowania towarem jak właściciel (na terytorium kraju). W tym zakresie chodzi o ekonomiczne zadysponowanie towarem i zachowanie się w odniesieniu do tego towaru wykorzystując prerogatywy właścicielskie.

W sytuacji, w której podmiot zamawia wytworzenie towaru u podwykonawcy, a następnie (po wytworzeniu tego towaru) dysponuje jego zniszczenie, to należy uznać, iż gotowy towar został temu podmiotowi dostarczony. W tym zakresie zadziałał on jak właściciel w odniesieniu do tego towaru – mógł go pobrać z magazynu producenta, ale mógł nim również zadysponować w dowolny sposób. Decydując się na zniszczenie towaru, pomimo iż faktycznie nie objął go we władanie, to jednak wykonał uprawnienia właścicielskie i to wystarczyło, aby uznać, iż przejął władanie na tym towarem. W efekcie przejęcia tych uprawnień właścicielskich doszło do opodatkowanej dostawy towaru na rzecz tego podmiotu i powstało zobowiązanie w zakresie VAT.

Więcej – wyrok NSA z dnia 14 maja 2015 r.,sygn. akt IFSK 528/14, I FSK 529/14

Interesuje Cię ten temat? Skontaktuj się z autorem artykułu.