14 listopada 2017 r. w Dzienniku Ustaw została opublikowana ustawa dotycząca ratyfikacji Wielostronnej Konwencji modyfikującej umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania (Multilateral Instrument to Modify Bilateral Tax Treaties tj. MLI).

MLI jest konwencją, która pozwala na zmianę umów o unikaniu podwójnego opodatkowania bez konieczności prowadzenia długich negocjacji bilateralnych między państwami, które je zawarły i stanowi rezultat światowej debaty publicznej dot. międzynarodowego planowania podatkowego (BEPS).

Zmiany, które przewiduje MLI mają na celu przed wszystkim eliminację zjawisk o charakterze optymalizacyjnym, prowadzących do zmniejszenia się podstawy opodatkowania w ramach spółek z dużych grup kapitałowych przez transfer dochodów do państw, gdzie opodatkowanie jest niskie.

W szczególności, modyfikacje jakie do umów o unikaniu podwójnego opodatkowania wprowadza MLI dotyczą: podatku u źródła (WHT), metod zapobiegania podwójnemu opodatkowaniu (preferowana metoda kredytu podatkowego w miejsce metody wyłączenia), zjawiska unikania zakładu podatkowego (PE), klauzul antyabuzywnych dotyczących nadużywania traktatów (PPT test / klauzula LOB).

Sama MLI jako konwencja wchodzi w życie po upływie 3 miesięcy od jej ratyfikacji przez 5 kolejnych państw - sygnatariuszy. Do tej pory MLI ratyfikowały 2 państwa tj. Austria i Wyspa Man. Polska może więc być trzecia.

Natomiast w zakresie konkretnej umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania MLI obowiązuje i jest stosowana równolegle z umową o unikania podwójnego opodatkowania, odpowiednio ją modyfikując, jeśli obie strony danej umowy ratyfikują MLI (np. w kontekście zmian do umowy Polska-Luksemburg, zarówno Polska jak i Luksemburg muszą ratyfikować MLI i odpowiednie procedury muszą być zachowane). Szerzej na ten temat pisaliśmy wcześniej na blogu.


Interesuje Cię ten temat? Skontaktuj się z autorem artykułu.