W zeszłym tygodniu weszły w życie przepisy ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej (KAS), które całkowicie reorganizują strukturę organów skarbowych i wprowadzają nowe zasady prowadzenia kontroli.

Założeniem reformy było m.in. połączenie służby celnej i administracji podatkowej celem zwiększenia efektywności ich działań i polepszenia przepływu informacji. Od 1 marca 2017 r. obowiązuje następująca struktura organów podatkowych:

  • Szef Krajowej Administracji Skarbowej (podlegający Ministrowi Finansów),
  • Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (odpowiedzialny m.in. za wydawanie interpretacji indywidualnych),
  • Dyrektorzy Izb Administracji Skarbowej (którzy przejęli obowiązki dotychczasowych izb skarbowych),
  • Naczelnicy Urzędów Skarbowych (którzy dodatkowo przejęli część kompetencji urzędów celnych),
  • Naczelnicy Urzędów Celno-Skarbowych (przejmujący kompetencje dotychczasowych urzędów kontroli skarbowej i częściowo urzędów celnych).

Co istotne, z dniem wejścia w życie przepisów ustawy o KAS uchylona została m.in. ustawa o kontroli skarbowej. Jednocześnie, wszczęte i niezakończone:

  • postępowania prowadzone na podstawie ustawy o kontroli skarbowej – przejmuje do swojej właściwości Naczelnik Urzędu Celno-Skarbowego mający siedzibę w tym samym województwie, co dotychczasowy Dyrektor Urzędu Kontroli Skarbowej prowadzący postępowanie (kontrole te nie przeistoczą się w kontrole celno-skarbowe i będą toczyły się na dotychczasowych zasadach; natomiast siedziby urzędów co do zasady pozostają na dzień dzisiejszy bez zmian),
  • postępowania dotyczące wydawania interpretacji indywidualnych przepisów prawa podatkowego, które były prowadzone dotychczas przez wyznaczonych Dyrektorów Izb Skarbowych działających z upoważnienia Ministra Finansów przejmuje jeden organ - dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (ul. Teodora Sixta 17,43-300 Bielsko-Biała). Nowe wnioski o interpretacje również należy kierować na adres Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej. Jednocześnie zwracamy uwagę, że obowiązuje również nowy wzór wniosku o udzielenie interpretacji indywidualnej ORD-IN.

O pozostałych zmianach będziemy Państwa informować w kolejnych wpisach.


Interesuje Cię ten temat? Skontaktuj się z autorem artykułu.