Wspólnik spółki z o.o. miał zamiar świadczyć określone usługi na rzecz tejże spółki bez wynagrodzenia. Spółka miała wątpliwości, czy taka sytuacja nie spowoduje na jej poziomie konieczności rozpoznania przychodu z tytułu tzw. nieodpłatnych świadczeń, w związku z czym wystąpiła o interpretację indywidualną w tym zakresie. Dyrektor IS w Warszawie stwierdził, iż Spółka powinna rozpoznać dodatkowy przychód w związku z usługami świadczonymi przez jej wspólnika nieodpłatnie. Po zaskarżeniu interpretacji przez Spółkę WSA stanął po jej stronie, ale wyrok został z kolei zaskarżony przez organ podatkowy.

Ostatecznie NSA przyznał rację organowi podatkowemu. Zaznaczył, że świadczenie usług przez wspólnika na rzecz spółki stanowi dodatkowy obowiązek wspólnika, a wypłata dywidendy nie jest uzależniona od wypełnienia tego obowiązku. Dywidenda jest bowiem należna wspólnikowi z tytułu samego wniesienia wkładu i posiadania udziałów w spółce. Tym samym, w ocenie NSA, niewątpliwie świadczenie pracy przez wspólnika na rzecz spółki bez wynagrodzenia stanowi nieodpłatne świadczenie w rozumieniu ww. przepisu.

Moim zdaniem wyrok może mieć istotne znaczenie nie tylko dla analogicznych sytuacji (czyli świadczenia usług na rzecz spółki przez jej wspólnika bez pobierania wynagrodzenia z tego tytułu). Obawiam się, że organy podatkowe będą powoływać się na niego również w przypadkach, gdy członek zarządu lub rady nadzorczej nie pobiera za swoje obowiązki służbowe wynagrodzenia, gdyż jednocześnie jest wspólnikiem tej spółki bądź zasiada w organach wspólnika spółki. Do tej pory sądy administracyjne raczej nie doszukiwały się po stronie spółek nieodpłatnego świadczenia w takich sytuacjach, twierdząc iż dywidenda jest formą wynagrodzenia za obowiązki służbowe pełnione w spółce wypłacającej.


Interesuje Cię ten temat? Skontaktuj się z autorem artykułu.