Istnieje zagrożenie oszustwami w zakresie VAT w obrocie paliwami – podkreślają w drugim liście ostrzegawczym resorty finansów i gospodarki.

To już kolejne ostrzeżenie kierowane przez urzędników do przedsiębiorców. Kłopot z przepisami podatkowymi jest bowiem taki, że konsekwencje za oszustów wyłudzających VAT, mogą ponieść niczego nieświadomi, uczciwi podatnicy. Co więcej jak pokazuje praktyka, paliwowi oszuści zarabiają nie tylko na niezapłaconym VAT, ale także innych podatkach, np. akcyzie.

Istnieje niebezpieczeństwo, że uczciwi przedsiębiorcy dokonujący zakupów paliw, a także działający w branży paliwowej mogą nieświadomie stać się uczestnikami procederu, przedstawiciele MF i MG, zachęcają do zachowania szczególnej ostrożności i staranności przy podejmowaniu decyzji handlowych.

Przedsiębiorca, oceniając wiarygodność kontrahenta i rzeczywisty charakter transakcji, powinien kierować się standardami biznesowymi, z uwzględnieniem specyfiki rynku i realiów ekonomicznych, jak również doświadczeniem wynikającym z prowadzenia działalności gospodarczej – argumentują autorzy listu.

W liście znajdujemy również opis mechanizmu oszustwa. Charakterystyczne, najczęściej powtarzające się cechy transakcji wykorzystywanych w nieuczciwym procederze (pojedyncze cechy z wykazu nie muszą automatycznie stanowić przejawu oszustwa), które powinny wzbudzić podejrzenia przedsiębiorców dotyczą sytuacji gdy:

  • dostawcą jest nowo powstała firma (w okresie 2012-2014), a jej właścicielem lub reprezentantem jest osoba młoda lub w wieku 50-60 lat bez doświadczenia w branży, często obcokrajowiec (pochodzący z krajów trzecich, spoza UE), z którym utrudniony lub niemożliwy jest bezpośredni kontakt,
  • następuje częsta zmiana siedziby bez zgłoszenia jej nowego adresu do urzędu skarbowego i organu rejestrowego,
  • podmiot, szczególnie przy dużej skali działalności, zgłasza siedzibę firmy pod adresem, pod którym brak jest oznak prowadzenia działalności gospodarczej (tzw. „wirtualne biuro") lub w wynajętym lokalu mieszkalnym, nie posiada zaplecza technicznego niezbędnego do prowadzenia tego rodzaju działalności,
  • dostawcy i odbiorcy w łańcuchu dostaw często zmieniają się bez żadnego ekonomicznego uzasadnienia (pojawiają się nowe firmy, ponownie uruchamiane są przedsiębiorstwa po zmianach udziałowców),
  • występuje nieuzasadniona, duża liczba podmiotów biorących udział w obrocie (w normalnych warunkach rynek dąży do wyeliminowania zbędnych pośredników w obrocie, by uzyskać jak najwyższą marżę, natomiast w oszustwie podatkowym łańcuch obrotu jest nienaturalnie długi),
  • przedstawiana jest oferta cenowa określająca rabat większy niż ok. 200 złotych/1000 litrów od ceny rafineryjnej, wynikającej z istniejącego mechanizmu kształtowania cen w obrocie paliwami,
  • oferowane są paliwa bez biokomponentów (np. olej napędowy B0),
  • paliwa oferowane są wyłącznie z dostawą do odbiorcy lub oferowany jest zwrot kosztów transportu przy odbiorze własnym (z uwagi na brak infrastruktury i środków transportu) lub miejscem odbioru zamówionego paliwa przez nabywcę jest miejsce inne niż siedziba bądź stałe miejsce prowadzenia działalności gospodarczej sprzedawcy,
  • zachodzi bardzo szybka wymiana handlowa – natychmiastowa odsprzedaż towaru do kolejnych podmiotów,
  • występują stosunkowo krótkie terminy płatności, biorąc pod uwagę rozmiar transakcji,
  • zapłata za towar następuje na rachunek innego niż sprzedawca podmiotu gospodarczego lub na rachunek w krajach trzecich.

Urzędnicy radzą, aby przy zakupie paliw zwrócić szczególną uwagę na wiarygodność dostawcy oraz historię jego funkcjonowania w Polsce. Często wystarczy daną firmę sprawdzić na podstawie opinii w Internecie lub innych firm działających w naszej branży. Nawet tych konkurencyjnych.

Istotne jest, aby dostawca paliwa był podmiotem uprawnionym do obrotu paliwami na terytorium kraju, tj. posiadał odpowiednią koncesję, realizował obowiązki związane z NCW i zapasami obowiązkowymi, bądź też znajdował się w odpowiednich rejestrach Agencji Rezerw Materiałowych oraz Urzędu Regulacji Energetyki.

List skierowany jest do wszystkich podatników VAT dokonujących obrotu paliwami ciekłymi i ma charakter wyłącznie informacyjny.

Z uwagi na poważne konsekwencje jakie mogą spotkać przedsiębiorcę, który nieświadomie pozwoli włączyć się w schematy polegające na wyłudzaniu VAT, warto – niezależnie od tego co jest w liście – opracować w firmie odpowiednie procedury, pozwalajże na wstępne zweryfikowanie wiarygodności naszych kontrahentów. W biznesie zaufanie jest oczywiście ważne. Dobrze jednak, gdy jest to zaufanie ograniczone, pozwalające na uniknięcie zbędnego ryzyka.

 

Źródło: Ministerstwo Finansów/ Ministerstwo Gospodarki.