Ministerstwo Finansów udostępniło najnowsze statystyki dotyczące porozumień w sprawie ustalania cen transakcyjnych. Wynika z nich, że podatnicy w niewielkim stopniu interesują się tym narzędziem zabezpieczenia przed ryzykiem podatkowym. Praktyka podatników może jednak ulec zmianie w najbliższym czasie, a przyczynić się mogą do tego z jednej strony pozytywne zmiany w regulacjach dotyczących uprzednich porozumień cenowych (o których pisaliśmy tutaj: Nowe przepisy dot. uprzednich porozumień cenowych (APA) czekają już na podpis Prezydenta), z drugiej widoczna zmiana w podejściu administracji podatkowej do zapobiegania transferowi dochodu (zapraszamy do obejrzenia naszego webinarium w tym temacie: Ceny transferowe – nowy obszar zwiększonego zainteresowania fiskusa).

Zgodnie z informacjami udzielonymi przez Ministerstwo Finansów, w 2015 roku podatnicy złożyli dwa jednostronne wnioski w sprawie uzyskania uprzedniego porozumienia cenowego. W tym samym czasie Ministerstwo rozstrzygnęło cztery wnioski o APA, a 19 wniosków jest w trakcie rozpatrywania. Przeciętny czas rozpatrywania wniosków wyniósł 13 miesięcy. Dla porównania, od momentu wejścia w życie przepisów umożliwiających wydawanie decyzji w sprawie porozumień cenowych (2006 r.), podatnicy złożyli 63 wnioski, z czego większość zakończyła się wydaniem decyzji.

Na niewielkie jak dotąd zainteresowanie tą możliwością zabezpieczenia się przed ryzykiem podatkowym wpływać może złożoność i kosztowność procesu uzyskiwania porozumienia, co ogranicza możliwość zastosowania procedury jedynie w przypadku istotnych wartościowo transakcji. Jednocześnie, w przeszłości podatnicy często uznawali, iż obszar cen transferowych nie kreował w ich działalności znacznego ryzyka podatkowego i ograniczali sposób zarządzenia nim do przygotowania wymaganej przepisami dokumentacji cen transferowych, na co wpływ miała niska skuteczność kontrolujących w kwestionowaniu cen transferowych. Mając na uwadze kroki podejmowane przez administrację podatkową w kwestii zapobiegania transferowi dochodu, w najbliższym czasie porozumienia mogą stać się atrakcyjnym narzędziem w ograniczeniu ryzyka w największych transakcjach.

Jednocześnie, aktualnie prowadzonych jest 90 postępowań w ramach procedury wzajemnego porozumiewania się (78 na podstawie umów o unikaniu podwójnego opodatkowania, 12 w oparciu o Konwencję Arbitrażową).

Szczegóły w pismach otrzymanych od Ministerstwa Finansów za rok 2015 (link) i 2014 (link).


ceny transferowe_crido taxand

Sprawdź nowy kanał informacyjny o cenach transferowych: cenytransferowe.taxand.pl