Czechy chcą być pierwszym krajem w Unii Europejskiej, który zastosuje powszechny mechanizm odwróconego obciążenia. Tak przynajmniej wynika z podsumowania dyskusji mających miejsce podczas spotkania ECOFIN w dniach 14-15 stycznia 2016 r, przesłanego przez holenderskiego Ministra Finansów do holenderskiego parlamentu.

Zgodnie z dokumentem, Czechy chciałyby uzyskać zgodę na wprowadzenie powszechnego mechanizmu odwróconego obciążenia w ramach pilotażowego programu mającego na celu weryfikację, czy rozwiązanie to zapewni lepszą skuteczność walki z wyłudzeniami VAT.

Jak twierdzi holenderski Minister Finansów, zdecydowana większość państw członkowskich uważa przeprowadzenie takiego programu w jednym kraju za dobry pomysł. W tym kontekście jednak wątpliwości niektórych państw członkowskich oraz Komisji budzi możliwość posiadania dwóch różnych systemów VAT na terenie Unii, jak również możliwość rozprzestrzenienia się wyłudzeń na kraje ościenne.

Komisja Europejska ma ponownie rozważyć możliwość wdrożenia tego rozwiązania. Warto przypomnieć, że w drugiej połowie 2015 r. Komisja Europejska odrzuciła już raz prośbę pięciu krajów UE (Czechy, Austria, Węgry, Bułgaria i Słowacja) o rozszerzenie zakresu stosowania mechanizmu odwróconego obciążenia.

Niezależnie od powyższego, walka z wyłudzeniami VAT zajmuje bardzo ważną pozycję na liście planów Komisji na ten rok. W marcu 2016 r. ma zostać opublikowany „VAT Action Plan”, który będzie dotyczył także wyłudzeń VAT (w tym powszechnego mechanizmu odwróconego obciążenia). W tym samym miesiącu Europejski Trybunał Obrachunkowy opublikuje raport nt. efektywności działań podejmowanych przez Unię w celu walki z wyłudzeniami. Zbieżność dat nie jest przypadkowa.