Holenderskie Ministerstwo Finansów pracuje nad zmianą przepisów, która w znacznym stopniu ma ograniczyć lokalne zwolnienie z podatku u źródła na wypłacie dywidend z poziomu holenderskich podmiotów do ich udziałowców. Jest to kolejny odpowiedź na działania OECD ograniczające BEPS.

Dziś, wypłata dywidendy ze spółek BV oraz NV do udziałowców podlega opodatkowaniu podatkiem u źródła wg stawki 15%, która w praktyce, w strukturach kapitałowych, często (choć nie zawsze) eliminowana jest do 0% na postawie odpowiedniego traktatu lub dyrektywy UE. Z kolei wypłata dywidendy z poziomu holenderskiej quasi-spółdzielni (cooperative) w ogóle podlega zwolnieniu z podatku u źródła (przez co jest często wykorzystywane w charakterze holdingu), o ile struktura nie podlega ograniczeniom wynikającym z klauzul anty-abuzywnych.

Zgodnie z projektem, od kolejnego roku, nie będzie możliwości zastosowania zwolnienia z opodatkowania wypłaconych dywidend, jeśli inwestycja w spółce holenderskiej będzie miała charakter pasywny lub sztuczny. Zwolnienie będzie zatem mogło być zastosowane w stosunku do inwestorów: i) prowadzących aktywną działalność gospodarczą, oraz ii) będących rezydentami kraju, z którym Holandia ma obowiązującą umowę o unikaniu podwójnego opodatkowania.

Projekt jest na etapie konsultacji społecznych i może ulec jeszcze zmianie, ale zasadniczo zmiany mają obowiązywać od 1 stycznia 2018 r.

Struktury z podmiotami holenderskimi będą zatem wymagały przeglądu pod kątem możliwości utrzymania preferencyjnych zasad opodatkowania. Jak bumerang powraca zatem magiczne substance, które nabiera coraz większego znaczenia.


Interesuje Cię ten temat? Skontaktuj się z autorem artykułu.