W dniu 10 października 2022 r. Naczelny Sąd Administracyjny wydał istotną dla podatników i samorządów uchwałę dotyczącą podatku od nieruchomości (uchwała o sygn. III FPS 2/22).

NSA przesądził w niej, że oceniając kwestię opodatkowania obiektów takich jak stacje redukcyjno-pomiarowe (punkty redukcyjne, punkty pomiarowe) podatkiem od nieruchomości należy badać czy wykazują one związek techniczno-użytkowy z gazociągiem. Jeżeli tak – należy uznać je za budowle wraz z gazociągiem.

Co istotne, stanowisko NSA dotyczy wszystkich rodzajów stacji redukcyjno-pomiarowych – zarówno kontenerowych, jak i składających się z samych urządzeń posadowionych poza budynkami / kontenerami. W przypadku takich stacji, które posadowione są w budynkach (ewentualnie – kontenerach posiadających wszystkie cechy budynku) NSA dopuścił opodatkowanie jako budowli samych urządzeń znajdujących się w budynkach jako części gazociągu – o ile oczywiście urządzenia te stanowią całość techniczno-użytkową z gazociągiem.

Rozstrzygnięcie NSA zapewne przełoży się też na spory dotyczące innych obiektów niż stacje redukcyjno-pomiarowe – zawarte w nim tezy będą miały znaczenie dla opodatkowania obiektów takich jak choćby agregaty sprężające występujące w sieciach gazowych czy transformatory i rozdzielnie w sieciach elektroenergetycznych. Niewątpliwie jest to jednak krok w kierunku doprecyzowania treści przepisów i zakończenia wielu sporów na linii podatnicy-samorządy.

Przy czym – co NSA wyraźnie zastrzegł uzasadniając uchwałę - rozstrzygnięcie dotyczy stanu prawnego obowiązującego przed 28 czerwca 2015 r. Po tej dacie istotnej zmianie uległy przepisy Prawa budowlanego, z których usunięto pojęcie „całość techniczno-użytkowa”. Uchwała nie będzie więc prawdopodobnie miała zastosowania do rozliczeń podatników po 28 czerwca 2015 r. – choć z jednoznaczną oceną należy oczywiście poczekać na uzasadnienie pisemne.

W uzasadnieniu ustnym NSA – choć pobieżnie - poruszył jednak szereg innych kwestii, mogących mieć znaczenie dla podatników również w obecnym stanie prawnym. Przykładowo, NSA krótko odniósł się do tego jak należy rozumieć pojęcie instalacji znajdujących się w budynkach i które instalacje stanowią część budynków – co w efekcie może skutkować ponownym otwarciem sporów o to czy wszystkie instalacje zlokalizowane w budynku należy uznać za opodatkowane wraz z tym budynkiem czy też niektóre z nich mogą być opodatkowane odrębnie jako budowle. Więcej będzie można jednak powiedzieć dopiero po opublikowaniu przez NSA uzasadnienia pisemnego.

Jak tylko zostanie ono opublikowane, na naszym blogu znajdą Państwo jego szerszą analizę.