Co prawda zmiana ustawy o rachunkowości nakładająca nowe obowiązki na wybrane spółki komandytowe oraz jawne weszła w życie już w drugiej połowie 2015 roku, ale znajduje ona zastosowanie dopiero w odniesieniu do sprawozdań finansowych sporządzanych za rok obrotowy rozpoczynający się od 1 stycznia 2016 roku. Zatem praktyczne konsekwencje wprowadzonych zmian będą odczuwalne dopiero teraz.

To dobry moment, żeby przypomnieć co tak właściwie się zmieniło – koniec czerwca to ostatni dzwonek na zatwierdzenie sprawozdań finansowych spółek, dla których ostatni rok obrotowy równał się ostatniemu rokowi kalendarzowemu.

Poprzednio, obowiązek sporządzenia wraz z rocznym sprawozdaniem finansowym sprawozdania z działalności ciążył na spółkach kapitałowych, spółkach komandytowo – akcyjnych, towarzystwach ubezpieczeń wzajemnych, towarzystwach reasekuracji wzajemnej, spółdzielniach i przedsiębiorstwach państwowych.

Powyższy katalog został rozszerzony o spółki komandytowe oraz spółki jawne, których wszystkimi wspólnikami ponoszącymi nieograniczoną odpowiedzialność (więc w przypadku spółki komandytowej – komplementariuszami) są spółki kapitałowe, spółki komandytowo – akcyjne lub spółki z innych państw o podobnej do tych spółek formie prawnej.

Warto podkreślić, że nowy obowiązek sprawozdawczy obejmuje również bardzo popularną formę prowadzenia działalności – spółkę komandytową, której komplementariuszem jest sp. z o.o. (spółka z ograniczoną odpowiedzialnością sp. k.).

Jak wspomniano, obowiązek sporządzenia sprawozdania z działalności dla powyższych spółek komandytowych oraz jawnych rozpoczyna się wraz z zatwierdzeniem roku obrotowego zaczynającego się 1 stycznia 2016 roku. Spółki z tzw. łamanym rokiem obrotowym, dla których rok obrotowy rozpoczął się przed 1 stycznia 2016 roku, będą zobowiązane do sporządzenia sprawozdania z działalności dopiero zatwierdzając sprawozdanie finansowe za kolejny rok obrotowy.

Zgodnie z ustawą o rachunkowości, sprawozdanie z działalności powinno obejmować istotne informacje o stanie majątkowym i sytuacji finansowej jednostki, w tym ocenę uzyskiwanych efektów oraz wskazanie czynników ryzyka i opis zagrożeń.

W ostatnim czasie – ustawą zmieniającą, która weszła w życie 4 czerwca 2016 roku, katalog podmiotów zobowiązanych do sporządzania sprawozdania z działalności został ponownie rozszerzony. Do sporządzenia sprawozdania z działalności zobowiązane są również specjalistyczne fundusze inwestycyjne otwarte, fundusze inwestycyjne zamknięte oraz alternatywne spółki inwestycyjne. Tak jak w przypadku spółek komandytowych oraz jawnych, praktyczne konsekwencje tej zmiany zostały odsunięte w czasie.


Interesuje Cię ten temat? Skontaktuj się z autorem artykułu.