Minister Finansów wydał interpretację ogólną w sprawie opodatkowania SKA podatkiem od czynności cywilnoprawnych. Interpretacja jest konsekwencją wyroku Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej w sprawie Drukarnia Multipress (C-357/13).

Wątpliwości w zakresie opodatkowania SKA wynikają z faktu, że zgodnie z polską ustawą o PCC, taką spółkę uznaje się za spółkę osobową. Z kolei Trybunał orzekł, że prawo unijne traktuje spółkę komandytowo-akcyjną prawa polskiego jako spółkę kapitałową. Taka odmienna kwalifikacja SKA pociąga za sobą szereg konsekwencji w zakresie opodatkowania PCC (modyfikuje zakres opodatkowania SKA tym podatkiem).

W ślad za wyrokiem Trybunału, Minister uznał, że do spółki komandytowo-akcyjnej znajdzie zastosowanie wyłączenie  PCC odnoszące się m.in. do:

  • czynności łączenia spółek kapitałowych,
  • czynności przekształcenia spółki kapitałowej w inną spółkę kapitałową,
  • wniesienia do spółki kapitałowej przedsiębiorstwa spółki kapitałowej lub jego zorganizowanej części.

Z uwagi na fakt, że Trybunał nie ograniczył skutków wyroku w czasie, stosuje się on do przepisów od ich wejścia w życie, tj. od 1 stycznia 2009 r.

Co istotne, Minister zalecił organom podatkowym odstąpienie od sporów z podatnikami w tym zakresie. Podatnicy, którzy są w trakcie prowadzonego postępowania, powinni zatem liczyć na jego pozytywne rozstrzygnięcie. Z kolei ci podatnicy, którzy uiszczali PCC od czynności z niego wyłączonych, powinni rozważyć wystąpienie z wnioskami o stwierdzenie nadpłaty za nieprzedawnione okresy. Reasumując, warto zrobić przegląd czynności dokonywanych w SKA, bo być może znajdą się takie, które niekoniecznie powinny podlegać PCC.

Interesuje Cię ten temat? Skontaktuj się z autorem artykułu.