Na szczycie listy priorytetów wielu osób zajmujących się podatkami znajduje się obecnie przygotowanie informacji o realizacji strategii podatkowej za rok 2021. To jeden z ważnych aspektów transparentności rozliczeń podatkowych, a jego realizacja w większości przypadków związana jest z realizacją obowiązku nałożonego na dużych podatników.

Wszyscy ci, którzy zajmują się tym zagadnieniem powinni zwrócić uwagę na opublikowany właśnie komunikat na temat implementacji dyrektywy dotyczącej informowania o płaceniu podatków przez unijne i poza-unijne przedsiębiorstwa wielonarodowe. Nowelizacja ta może wiązać się z dodatkowym obowiązkiem raportingowym. Bez wątpienia jest również kolejnym argumentem za wypracowaniem spójnej i przemyślanej strategii komunikacji podejścia do podatków jako ważnego elementu tożsamości firmy.

Co nas czeka?

Tekst dyrektywy nr 2021/2101 w odniesieniu do ujawniania informacji o podatku dochodowym przez niektóre jednostki i oddziały poznaliśmy 1 grudnia 2021 r. Z perspektywy fiskusa najważniejszym celem tych przepisów jest przeciwdziałanie unikaniu opodatkowania. Zdaniem unijnych organów, przedsiębiorstwa wielonarodowe mają dostęp do narzędzi planowania i omijania luk w przepisach podatkowych, a w efekcie – obniżania wysokości płaconym podatków. Dla zachowania równowagi – będą one musiały zwiększyć poziom przejrzystości swoich rozliczeń. Rada Ministrów planuje przyjąć projekt przepisów wdrażających dyrektywę jeszcze w tym roku.

Jak przepisy wpłyną na praktykę?

O szczegółach rozwiązania informowaliśmy Państwa w naszym kwietniowym wpisie: „Nowe unijne obowiązki w zakresie transparentności podatkowej – czego można się spodziewać?”.

Obecnie przypominamy jedynie, że temat dotyczy dwóch grup podmiotów:

  • przedsiębiorstw wielonarodowych mających siedzibę w Unii Europejskiej, których skonsolidowane przychody w każdym z dwóch ostatnich następujących po sobie lat podatkowych przekroczyły 750 mln EUR i które prowadzą działalność w więcej niż jednej jurysdykcji oraz
  • przedsiębiorstw wielonarodowych mających siedzibę poza Unią Europejską, których skonsolidowane przychody w każdym z dwóch ostatnich następujących po sobie lat podatkowych przekroczyły 750 mln EUR i które sprawują kontrolę nad dużym lub średnim przedsiębiorstwem zlokalizowanym w kraju UE lub kwalifikowanym oddziałem zlokalizowanym w którymkolwiek państwie członkowskim UE.

Przedsiębiorcy ci będą publicznie ujawniać sprawozdania o podatku dochodowym w podziale na poszczególne kraje UE oraz raje podatkowe oraz – jako odrębna zagregowana kategoria – pozostałe jurysdykcje.

Przejrzystość dla wszystkich

Jednak nawet podmioty, które nie zaliczają się do żadnej z wymienionych grup nie powinny zbagatelizować tej informacji. Zgodnie z informacjami z Ministerstwa Finansów, mechanizm transparentności podatkowej ma być jednym z ważnych elementów oceny i/ lub kontroli podatników przez organy.

Czas zatem, aby na poważnie rozpocząć dyskusję na temat strategii komunikacji podejścia do płacenia podatków przez nasz biznes. Jak widzimy, jest ono obiektem zainteresowania władz skarbowych w Polsce i Unii Europejskiej, ale również coraz szerszego grona innych interesariuszy – inwestorów, kontrahentów i zyskującego na świadomości społeczeństwa.