W wydanym niedawno wyroku WSA w Poznaniu (sygn. I SA/Po 58/23), sąd administracyjny ponownie potwierdził możliwość zaliczania wydatków związanych z przedwczesnym rozwiązaniem umowy najmu do kosztów podatkowych.

W omawianej sprawie podatnik wynajmował powierzchnię w centrum handlowym w celu prowadzenia sklepu. Przez ograniczenia związane z epidemią COVID-19, nie mógł prowadzić działalności i ponosił straty, dlatego zdecydował się na wcześniejsze rozwiązanie umowy i zapłatę kosztów z tym związanych. Następnie zwrócił się do organów z pytaniem, czy koszty takie jak (i) koszty postępowania arbitrażowego, (ii) kwota kar umownych i (iii) wynagrodzenia za przedterminowe rozwiązanie umowy najmu mogą być zaliczone do KUP.

Choć DKIS nie zgodził się z podatnikiem…

Zdaniem DKIS, poniesione wydatki nie mogą zostać uznane za koszty podatkowe, ze względu na brak ich związku z przychodem. Organ zwrócił przede wszystkim uwagę na to, że podatnik poniósł koszty już po zaprzestaniu prowadzenia działalności, co dyskwalifikowało możliwość uznania ich za KUP.

… to WSA przyznał mu rację i uchylił interpretację DKIS

Odmiennego zdania był WSA, w którego opinii, przy ocenie możliwości zaliczenia poniesionych wydatków do KUP ważne jest całościowe spojrzenie na działalność przedsiębiorcy i uwzględnienie przy tym dynamiki procesów i zjawisk gospodarczych. Działanie podatnika powinno być przede wszystkim racjonalne. W przedstawionej sytuacji pomimo tego, że przedsiębiorca nie zmaksymalizował przychodów, to poniesienie kosztów związanych z rozwiązaniem umowy przyczyniło się do minimalizacji strat, co także jest racjonalnym celem przedsiębiorcy.

Podsumowanie

Przedstawiony wyrok wpisuje się w linię orzeczniczą, w której sądy wielokrotnie potwierdzały możliwość zaliczenia do KUP kosztów wynikających z negatywnej zmiany okoliczności prowadzenia działalności gospodarczej, w szczególności COVID-19, w tym kosztów związanych z wcześniejszym rozwiązaniem umowy najmu. Pomimo tego, zagadnienie to jest wciąż przedmiotem sporów pomiędzy organami podatkowymi i podatnikami. Stąd, każdorazowo przed uznaniem danych wydatków za koszty podatkowe, należy przeprowadzić dokładną analizę indywidualnej sytuacji podatnika – zachęcamy do kontaktu z ekspertami CRIDO w powyższym zakresie.


Zobacz film: Koszty pośrednie i bezpośrednie – rozliczenie w CIT

Film stanowi omówienie zagadnienia, jakim są koszty pośrednie i bezpośrednie w kontekście CIT. Czym się różnią? Jakie znaczenie ma właściwa alokacja danych kosztów do jednej z tych kategorii? Dlaczego to takie istotne? Zapraszamy na nagranie.