Może zdarzyć się, że w trakcie uzgadniania wyniku księgowego do podatkowego za 2014 r. a nawet już po złożeniu zeznania za 2014 r. wystawione zostaną faktury  korygujące przychód rozpoznany w tym roku. Jak taką korektę rozliczyć? Zwiększyć (zmniejszyć)  przychody 2015 r. tj. wtedy gdy została wystawiona faktura korygująca, czy też odpowiednio skorygować przychód 2014?

Przepisy ustawy o CIT nie odnoszą się do sposobu ujęcia korekty faktury przychodowej, wskazują jedynie kiedy przychód powstaje. Jedno z możliwych podejść zakłada, że faktura korygująca wystawiona z powodu zdarzeń niezależnych od podatnika a nie z tytułu błędu w samej cenie powinna zostać ujęta w roku w którym została wystawiona. Tak może być np. w przypadku udzielenia rabatu w związku z osiągnięciem określonego wolumenu obrotu. Z kolei jeśli korekta jest właśnie wynikiem błędu w cenie (czyli już pierwotny przychód został rozpoznany w nieprawidłowej wysokości) wówczas, zgodnie z tym podejściem, należy skorygować przychód „wstecz”.

Mimo, ze można znaleźć argumenty za takim podejściem, to nie jest ono ostatnio akceptowane ani na poziomie sądów administracyjnych ani na poziomie organów podatkowych. Ich zdaniem, powód korekty faktury jest nieważny, ponieważ faktura korygująca nie zmienia daty powstania przychodu który powstał w dacie wystawienia faktury pierwotnej. Ostatecznie warto więc pamiętać, że rozliczenie korekty faktury przychodowej „na bieżąco”, może prowadzić do dyskusji z organami podatkowymi.


Rozliczenie roczne CIT: W dniach 9-17 marca 2015 dajemy wskazówki, jak uniknąć błędów przy rozliczeniu podatku dochodowego dla firm za 2014 rok. Osoby zainteresowane kontaktem celem przejrzenia dokumentów podatkowych przed ich złożeniem do urzędu skarbowego zapraszamy do kontaktu z autorami wpisu lub pod adresem crido@taxand.pl