Już za tydzień, 31 stycznia 2024 r., podmiotom o standardowym roku podatkowym upływa termin na wywiązanie się z obowiązku złożenia informacji o cenach transferowych za rok podatkowy rozpoczynający się po 31 grudnia 2021 r. W ramach niniejszego wpisu podpowiadamy, jak uniknąć potknięć na ostatniej prostej i skutecznie zakończyć proces wypełniania obowiązków w obszarze cen transferowych za 2022 r.

Pierwotny termin na raportowanie cen transferowych przypadał na 30 listopada 2023 r. Ze względu jednak na późne udostępnienie przez Ministerstwo Finansów nowego rozwiązania do raportowania informacji o cenach transferowych (dalej: Informacja TPR), termin na raportowanie został wydłużony do 31 stycznia 2024 r. w odniesieniu do podmiotów, którym termin na raportowanie upływał od 30 listopada 2023 r. do 31 grudnia 2023 r.

Bez pełnomocnictwa UPL-1 się nie uda

Dla osoby wyznaczonej do podpisania Informacji TPR (niezależnie od sposobu reprezentacji podmiotu, czy też pełnionej funkcji) wymagane jest zgłoszenie pełnomocnictwa do podpisywania deklaracji składanej za pomocą środków komunikacji elektronicznej (UPL-1). Skuteczna wysyłka Informacji TPR możliwa jest dopiero, gdy zgłoszone pełnomocnictwo zostanie zarejestrowane w systemie. Instrukcja zgłoszenia pełnomocnictwa UPL-1 dostępna jest pod tym linkiem. Pełnomocnictwo UPL-1 może być złożone w formie elektronicznej lub papierowej. Proces wypełnienia, podpisania i rejestracji pełnomocnictwa UPL-1 może potrwać nawet kilka dni, dlatego jest to już naprawdę ostatni dzwonek na podjęcie działań w tym zakresie.

Bez kwalifikowanego podpisu elektronicznego ani rusz

Informacja TPR jest podpisywana z wykorzystaniem kwalifikowanego podpisu elektronicznego, który jest certyfikowany przez podmiot wyznaczony przez dowolne państwo członkowskie Unii Europejskiej. Wymagana jest zgodność identyfikatora wykorzystywanego w podpisie kwalifikowanym z identyfikatorem pełnomocnika wskazanym w pełnomocnictwie UPL-1. Ministerstwo Finansów udostępnia pod tym linkiem instrukcję konfiguracji ustawień kilku popularnych oprogramowań do podpisu elektronicznego, z której można skorzystać na potrzeby prawidłowego podpisania Informacji TPR (pliku w formacie xml).

Podobnie jak w przypadku pełnomocnictwa UPL-1, proces wyrobienia kwalifikowanego podpisu elektronicznego potrafi być czasochłonny, stąd jest to ostatni moment na weryfikację ważności i adekwatności posiadanego podpisu i ewentualne podjęcie działań w zakresie uzyskania nowego podpisu kwalifikowanego.

Zwracamy jednocześnie uwagę, że Informacja TPR podpisywana jest przez wyznaczoną (jedną) osobę i nie jest dopuszczalny tzw. wielopodpis.

Złożenie Informacji TPR za przejęty podmiot

Ministerstwo Finansów wydało komunikat (link), w którym odniesiono się do praktycznych problemów związanych ze złożeniem Informacji TPR za przejęty podmiot, którego księgi rachunkowe zostały zamknięte. W takim przypadku występuje bowiem niezgodność między podmiotem udzielającym pełnomocnictwa UPL-1 a podmiotem, dla którego składana jest Informacja TPR.

W ramach komunikatu wyjaśnione zostało, że podmiot przejmujący składa odrębną Informację TPR za podmiot przejęty, w której wskazuje (i) Naczelnika Urzędu Skarbowego właściwego dla podmiotu przejmującego, (ii) dane identyfikacyjne podmiotu przejmującego, (iii) okres raportowania oraz cel raportowania (złożenie informacji / korekta informacji), ogólne wskaźniki rentowności, dane o transakcjach i dodatkowe informacje właściwe dla podmiotu przejętego. Jednocześnie w sekcji E Informacji TPR (Dodatkowe informacje) należy zamieścić następującą informację: „Informacja TPR złożona za podmiot przejęty, wraz ze wskazaniem numeru NIP (ciąg cyfr bez spacji i myślników), nazwy, adresu i przeważającego kodu PKD podmiotu przejętego”. Informację TPR za podmiot przejęty podpisuje podmiot przejmujący.

Raportowanie na „starym” formularzu

Na łamach nowej wersji informatora „TPR Informacja o cenach transferowych – pytania i odpowiedzi” (o jego wydaniu informowaliśmy na naszym blogu) Ministerstwo Finansów wyjaśniło, że do momentu publikacji nowych wzorów Informacji TPR, raportowanie za rok podatkowy rozpoczynający się po 31 grudnia 2021 r. było możliwe za pośrednictwem „starych” formularzy TPR-C(4) oraz TPR-P(4). Nie ma zatem wymogu ponownego składania Informacji TPR według struktur logicznych TPR-C(5) lub TPR-P(5) przez podmioty, które wywiązały się z obowiązku przed publikacją nowych schem.

Problemy techniczne

W ostatnim czasie zauważane są problemy techniczne związane z działaniem udostępnianej przez Ministerstwo Finansów aplikacji webowej dedykowanej do wypełniania i wysyłki Informacji TPR. Z tego względu rekomendujemy jak najszybsze przeprocesowanie Informacji TPR i ich wysyłkę do organów podatkowych.

Na problemy związane z ministerialną aplikacją odporne są jedynie podmioty, które korzystają z własnych lub komercyjnych rozwiązań informatycznych służących do generowania Informacji TPR (w takich przypadkach wypełnienie obowiązków jest bowiem możliwe bez korzystania z rozwiązania udostępnianego przez Ministerstwo Finansów). O praktycznych wyzwaniach związanych wypełnieniem Informacji TPR oraz rozwiązaniu informatycznym przygotowanym przez CRIDO, pisaliśmy w jednym z naszych ostatnich wpisów na blogu.

Ratunek dla spóźnialskich

Uchybienie terminowi na złożenie informacji TPR obwarowane jest dotkliwymi sankcjami osobistymi na gruncie KKS. W przypadku niezłożenia Informacji TPR w terminie, można skorzystać z instytucji tzw. czynnego żalu.

Skuteczne złożenie czynnego żalu wraz z równoczesnym dopełnieniem obowiązku w postaci złożenia informacji TPR pozwala na uniknięcie kary za popełnienie przestępstwa skarbowego lub wykroczenia skarbowego.

Aby czynny żal był skuteczny, potrzebne jest między innymi podanie istotnych okoliczności popełnienia czynu zabronionego, a organ nie powinien posiadać udokumentowanej wiedzy o uchybieniu lub prowadzić czynności zmierzających do ujawnienia przedmiotowego wykroczenia/przestępstwa karnego skarbowego, zatem w przypadku składania informacji po terminie czas również ma znaczenie.


Zobacz film: TPR (Informacja o cenach transferowych) za 2022

Film polecamy wszystkim podmiotom, które są zobowiązane do wypełniania omawianej informacji. Ze względu na instruktażowy charakter nagrania ułatwi ono znacznie przygotowanie i złożenie TPR.