Z dniem 1 stycznia 2007 roku do ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wprowadzono, jak się wydawać mogło, niebudzący wątpliwości interpretacyjnych przepis (art. 5b ust. 2), w świetle którego przychody wspólnika z udziału w transparentnej podatkowo spółce osobowej prowadzącej działalność gospodarczą uznaje się za przychody z działalności gospodarczej.

Ze względu na fakt, iż spółki osobowe są - co do zasady - transparentne podatkowo (przychody i koszty rozpoznają wspólnicy tych spółek proporcjonalnie do swojego udziału w zysku tych spółek), podatnicy mieli wątpliwość, czy nowy przepis należy na pewno rozumieć w ten sposób, że w zasadzie wszelkie przychody uzyskiwane przez transparentną podatkowo spółkę osobową należy traktować jako przychody z działalności gospodarczej (nawet jeżeli spółka osobowa uzyskuje przychody, które traktowane byłyby odmiennie, gdyby uzyskiwał je bezpośrednio wspólnik będący podatnikiem). Organy podatkowe co do zasady potwierdzały to stanowisko.

Niemniej, począwszy od 2015 roku w życie weszły przepisy o opodatkowaniu zagranicznych spółek kontrolowanych (CFC). I organy podatkowe zaczęły wydawać interpretacje, w których negowały swoje poprzednie stanowisko. Stało się to ze względu na możliwość uzyskania korzyści majątkowej ze względu na – brak odpowiedniej modyfikacji art. 5b ust. 2 ustawy o PIT w momencie implementacji przepisów o CFC. Taki stan rzeczy spowodował  w naszej opinii możliwość ograniczenia opodatkowania CFC w Polsce w przypadku zagranicznych spółek, które uzyskiwały dochody z udziału w transparentnych podatkowo spółkach osobowych.

Kwestia wydaje się być wciąż nierozstrzygnięta. Niemniej, 24 lutego br. WSA w Warszawie wydał wyrok, który – choć nie dotyczył bezpośrednio kwestii opodatkowania CFC – to jednak dał podatnikom argumenty za traktowaniem przychodu z transparentnych spółek osobowych jako przychodu z działalności gospodarczej. WSA zwrócił uwagę, że celem każdej handlowej spółki osobowej jest prowadzenie przedsiębiorstwa, a więc prowadzenie działalności gospodarczej. Skoro tak, to przychody wspólnika z udziału w takiej spółce należy uznać za przychody z działalności gospodarczej – zdaniem sądu omawiany przepis nie pozostawia wątpliwości w tym zakresie.

Miejmy nadzieję, że to nie ostatni wyrok sądu administracyjnego wydany w tym duchu.


Interesuje Cię ten temat? Skontaktuj się z autorem artykułu.