Gdy mamy do czynienia wyłącznie z przekształceniem formy prawnej spółki, z zachowaniem tożsamości majątkowej i osobowej, to poprzednio wydane interpretacje indywidualne nie tracą swojego znaczenia w stosunku do podmiotu, który powstał w wyniku takich przekształceń.

Ta korzystna dla przedsiębiorców zasada wynika bezpośrednio z najnowszego wyroku NSA. Sprawa dotyczyła przekształcenia spółki kapitałowej w spółkę osobową. Wspólnicy byli jednak ci sami. Nie zmieniło się także nic w zakresie działalności nowej spółki, w stosunku do tego czym zajmowała się spółka stara. Logiczne zatem było, że w nowej spółce wspólnicy nadal chcieli korzystać z ochrony, jaką dawały im interpretacje indywidualne, dotyczące takiej samej działalności, jak to prowadzona w przekształconej spółce. Fiskus oczywiście był odmiennego zdania. Co gorsze, takie samo stanowisko zajął też sąd wojewódzki.

Na szczęście dla przedsiębiorców inne, korzystne dla firm stanowisko zajął NSA. Uznał, że w sytuacji, gdy mamy do czynienia wyłącznie z przekształceniem formy prawnej, następuje tożsamość majątkowa i osobowa, to nie budzi żadnych wątpliwości, że poprzednio wydane interpretacje indywidualne nie tracą swojego znaczenia w stosunku do podmiotu, który powstał w wyniku tych przekształceń. Nowo wykreowany podmiot może korzystać z ochrony prawnej wynikającej z przepisów Ordynacji podatkowej.

Inaczej byłoby natomiast wówczas, gdyby doszło do łączenia, czy przejmowania spółek. Wówczas nastąpiłaby zmiana składu osobowego wspólników. Adresatami interpretacji nie byłyby zatem te same osoby.

Źródło: Wyrok NSA (sygn. akt I FSK 1551/13).