Zgodnie z interpretacją wydaną 18 czerwca 2015 r. przez Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie (IPPB2/4511-353/15-2/MK1) pracownicy mobilni, którym pracodawca pokrywa koszty noclegu nie uzyskują przychodu z tego tytułu.

Interpretacja może stanowić punkt zwrotny w dotychczasowym stanowisku prezentowanym przez organy podatkowe. Dotychczas w zdecydowanej większości wydawanych interpretacji fiskus wskazywał, że jeżeli pracodawca pokrywa koszty noclegu pracownikowi będącemu w podróży służbowej, po stronie tego pracownika powstaje przychód z tytułu nieodpłatnego świadczenia (z uwzględnieniem zwolnienia dotyczącego podróży służbowej za granicą oraz z tytułu zakwaterowania pracowników, do wskazanych w przepisach limitów kwotowych).

Takiej opinii sprzeciwiły się sądy administracyjne. Wskazywały, że w świetle orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego z dnia 8 lipca 2014 r. (sygn. akt K 7/13) nie można w takiej sytuacji mówić o powstaniu przychodu po stronie pracownika (tak m.in. wyrok NSA z dnia 2 października 2014 r., sygn. akt II FSK 2387/12 oraz wyrok NSA z 18 września 2014 r., sygn. akt II FSK 2280/12).

Sądy, wzorem Trybunału podkreśliły, iż aby mówić o powstaniu przychodu u pracownika należy rozważyć, czy po jego stronie wystąpiło realne przysporzenie (czy to w postaci nabycia wymiernej korzyści majątkowej, czy również wymiernego zaoszczędzenia wydatku). Natomiast w omawianej sytuacji pokrycie kosztów noclegu pracownikowi wykonującemu obowiązki służbowe, skutkuje powstaniem korzyści jedynie po stronie pracodawcy.

Stanowisko prezentowane przez sądy zaczyna podzielać również fiskus. Wyrazem tego jest wskazana interpretacja. Pozostaje mieć nadzieję, że jest to jedynie zalążek tworzenia się korzystnej dla podatników linii interpretacyjnej w tym zakresie.

Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z 18 czerwca 2015 r., sygn. IPPB2/4511-353/15-2/MK1

Interesuje Cię ten temat? Skontaktuj się z autorem artykułu.