Witamy w drugim wpisie z serii „Powrót do przyszłości TP”, w której podsumowujemy najważniejsze wnioski z WU Global Transfer Pricing Conference 2023. Jeśli ktoś nie miał jeszcze okazji zapoznać się z pierwszym wpisem to gorąco zachęcamy - „Powrót do przyszłości w TP” – kluczowe wnioski z WU Global Transfer Pricing Conference 2023.

W tym wpisie poruszymy temat wpływu wysokiej inflacji na ceny transferowe.

Wpływ inflacji na transakcje wewnątrzgrupowe

W przypadku wielu transakcji pomiędzy podmiotami powiązanymi w analizie funkcjonalnej wskazuje się ryzyko rynkowe. Bez wątpliwości trzeba stwierdzić, że jednym z jego elementów jest przez ostatnie lata zapomniana inflacja. Szybki wzrost cen ma istotny wpływ na rozliczenia pomiędzy podmiotami powiązanymi. Rosnące koszty pracy, ceny energii, surowców i materiałów w wielu sektorach gospodarki prowadzą do spadku rentowności grup kapitałowych oraz zaburzeń alokacji dochodów na poszczególnych ich członków.

Jednym z przykładów wskazanych na konferencji była sytuacja pomiędzy pryncypałem a producentem kontraktowym wynagradzanym metodą koszt plus. W przedstawionym przykładzie wzrost cen materiałów o 10% wpłynął na spadek rentowności całej grupy kapitałowej o 50%. I w tym miejscu rodzi się pytanie…

Kto powinien ponosić ryzyko rynkowe?

Na konferencji wskazano, iż analizując alokacje ryzyka wynikającego z inflacji, należy w pierwszej kolejności zastanowić się czy ono w ogóle nas dotyczy. Może być przecież tak, że ogólny wzrost cen na rynku skutkuje tym, że grupa kapitałowa również może podnieść ceny swoich produktów lub usług i tym samym zminimalizować wpływ inflacji na swoją rentowność. Dodatkowo należy rozważyć, czy w konkretnym przypadku jeden z podmiotów nie posiada wysokich zapasów kupionych lub zakontraktowanych wcześniej po niższych cenach, co również może przyczynić się do ograniczenia wpływu inflacji.

Są jednak sektory gospodarki, gdzie może nie być to możliwe. W takich sytuacjach należy rozważyć kto w danej transakcji ma zdolność finansową do ponoszenia tego ryzyka.

A może spójrzmy poza TP?

Jeden z panelistów zasugerował, że w ocenie alokacji ryzyka inflacji na potrzeby cen transferowych można spojrzeć również z innych perspektyw. W swoim wystąpieniu odwołał się on do dwóch zupełnie różnych przykładów tj. wyceny przedsiębiorstw i kontraktów publicznych.

Z perspektywy wyceny przedsiębiorstw inflacja przyczynia się jednocześnie do wzrostu przepływów pieniężnych, przy jednoczesnym wzroście stopy dyskontowej. W konsekwencji wycena dużych przedsiębiorstw nie zmienia się w sposób istotny w okresach wysokiej inflacji. Panelista wskazał, iż biorąc to pod uwagę, należałoby uznać za nielogiczne alokowania ryzyka na poszczególne spółki o ograniczonych ryzykach.

Drugi przykład dotyczył natomiast tego, iż podmioty budowlane we Francji są w stanie w aktualnej sytuacji renegocjować kontrakty publiczne z państwem i samorządami. Przykład ten zdaniem panelisty stanowi pewien dowód, iż w okresie wysokiej inflacji nawet niewielkie podmioty powiązane mogą mieć odpowiednią siłę negocjacyjną do renegocjowania umów zawartych z dużymi podmiotami centralnymi.

Podsumowanie

Podsumowując inflacja ma bardzo istotny wpływ na ceny transferowe. Co do zasady zdolność finansową do ponoszenia ryzyka wzrostu cen mają podmioty centralne w Grupie, ale każdy przypadek wymaga indywidualnej analizy i alokacji tego ryzyka.

Zachęcamy do dalszego śledzenia serii „Powrót do przyszłości TP”.