Ministerstwo Finansów powoli ujawnia swoje plany w zakresie zmiany opodatkowania samochodów osobowych. Pierwsze zapowiedzi zmian pojawiły się niedawno w czerwcu w ustnych wypowiedziach przedstawicieli MF. W ubiegłym tygodniu w odpowiedzi na interpelację poselską MF potwierdził natomiast już pisemnie, że w projektowanych obecnie zmianach ustaw o podatkach dochodowych przewiduje się kompleksowe zmiany w zakresie zaliczania do KUP wydatków związanych z samochodami osobowymi wykorzystywanymi do prowadzenia działalności.

Projektowane zmiany dotyczą również samochodów osobowych wykorzystywanych w działalności gospodarczej na podstawie umów leasingu/ najmu.

W szczególności, planowane jest ograniczenie w zaliczaniu opłat z tytułu leasingu/ najmu do kosztów podatkowych do kwoty limitu 150 tys. zł oraz rozliczenia kosztów używania samochodów osobowych wykorzystywanych zarówno dla celów działalności gospodarczej i dla innych celów (niezwiązanych z prowadzoną działalnością). Zakłada się bowiem wprowadzenie regulacji, zgodnie z którą wszelkie wydatki związane z korzystaniem samochodu osobowego służącego podatnikowi także do innych celów niż działalność gospodarcza podlegać będą zaliczeniu do KUP w wysokości 75% tych wydatków. To i tak trochę lepiej niż zapowiadane jeszcze w czerwcu limitowanie kosztów do 50% wydatków.

Zaliczenie do kosztów 100% takich wydatków będzie nadal możliwe w przypadku wykorzystania samochodu osobowego wyłącznie do działalności gospodarczej. W tym jednak zakresie kłania się prowadzenie ewidencji przebiegu.

Planowane jest również podwyższenie z równowartości 20 tys. euro do 150 tys. zł limitu kwoty wartości pojazdu, do którego możliwe jest pełne odliczenie odpisów amortyzacyjnych, jak również dla celów obliczenia kosztów składki na ubezpieczenie.

Czy planowane zmiany mogą negatywnie wpłynąć na dynamikę sprzedaży samochodów osobowych? MF uspokaja – wskazuje, że nie jest w posiadaniu danych z których wynikałoby, iż ich wprowadzenie w życie spowoduje spadek ich sprzedaży.

Po drugiej stronie słyszymy jednak negatywne komentarze podatników. Ale jak to kilka lat temu było z ograniczeniami w VAT związanymi z pojazdami, do limitowania kosztów w podatkach dochodowych również się jakoś przyzwyczaimy… tylko nadal czasami zaskakują hity podatkowe, jakie spotykamy w tym zakresie, jak np. te dotyczące stosowania klauzuli nadużycia w VAT w związku z najmem pracownikom samochodów służbowych. Ale to już opowieść na inny wpis…

 Źródła:

Odpowiedź MF na interpelację z dnia 7 sierpnia 2018 r. (znak DD6.054.18.2018)

Wyrok NSA sygn. I FSK 1669/15