Minister Finansów postanowił uciąć rozważania na temat możliwości rozbieżnego identyfikowania kręgu podatników VAT zobowiązanych już od 1 lipca br. do stosowania przepisów nowelizacji Ordynacji podatkowej z dnia 13 maja 2016 r., która nałożyła obowiązek przesyłania rejestrów JPK VAT do organów podatkowych (sprawdź: Przesyłanie JPK VAT przez dużych przedsiębiorców obowiązkowe od lipca 2016 r.).

W interpretacji ogólnej z dnia 20 czerwca 2016 r., Minister wskazał, że przepisy przejściowe odkładające datę powstania powyższego obowiązku dla mikro-, małych oraz średnich przedsiębiorców, znajdują zastosowanie bez względu na to, czy podatnik VAT posiada w rzeczywistości status przedsiębiorcy (na gruncie ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej) czy też nie. Tym samym uznał on, że również podatnicy VAT niebędący przedsiębiorcami nie są zobowiązani do comiesięcznego przesyłania rejestrów JKP VAT, o ile spełnią właściwe kryteria w zakresie średniorocznej liczby pracowników czy też rocznego obrotu netto.

W ocenie Ministra Finansów, analogiczne wnioski należy wysnuć także w odniesieniu do tych spośród podmiotów niemających statusu przedsiębiorcy, które jednocześnie prowadzą lub będą prowadzić księgi podatkowe przy użyciu programów komputerowych. W konsekwencji, ich także dotyczyć mają podobne przepisy przejściowe nowelizacji Ordynacji podatkowej z dnia 10 września 2015 r. przesuwające w czasie – względem małych i średnich przedsiębiorców - obowiązek przesyłania dowolnego rodzaju JPK na żądanie organu podatkowego (sprawdź:  Jednolity plik kontrolny – zostały cztery miesiące).


JPK_Crido_TaxandSprawdź nasz nowy kanał informacyjny o Jednolitym Pliku Kontrolnym jpk.taxand.pl i skorzystaj z nowego narzędzia, jakim jest weryfikator JPK.