Jakiś czas temu informowaliśmy Państwa o planach likwidacji 19% stawki PIT, którą mogą wybrać osoby prowadzące działalność gospodarczą jednoosobowo bądź poprzez transparentne spółki osobowe, takie jak np. spółka komandytowa.
Z ostatnich doniesień prasowych wynika, że w ramach prac nad jednolitą daniną (czyli zastąpieniem jednym obciążeniem obecnych składowych w postaci podatku dochodowego od osób fizycznych, składek na ubezpieczenia społeczne i składek na ubezpieczenie zdrowotne) Komitet Stały Rady Ministrów wciąż rozważa ten scenariusz. W rządowych kuluarach 19% stawka PIT dla przedsiębiorców postrzegana jest jako preferencyjna forma opodatkowania, zwłaszcza gdy porównać ją ze stawkami progresywnymi (18% i 32%), którymi co do zasady opodatkowane są osoby fizyczne nieprowadzące własnego biznesu.
Niemniej, rząd wydaje się być świadomy, że pozbawienie przedsiębiorców 19% stawki PIT może pośrednio uderzyć w drobnych przedsiębiorców. Jednocześnie wydaje się, że ustawodawcy o wiele łatwiej mogłoby pójść z wprowadzeniem dla przedsiębiorców obowiązku uiszczania składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne od faktycznie wypracowanego dochodu (obecnie płacą oni miesięczną zryczałtowaną kwotę w wysokości ponad tysiąca złotych, co przy istotnych dochodach przedsiębiorcy rzeczywiście jest niematerialnym obciążeniem). O tych planach można było się dowiedzieć już jakiś czas temu w uzasadnieniu do jednego z prezydenckich projektów – jednym z pomysłów na sfinansowanie projektu obniżenia wieku emerytalnego było właśnie pełne „ozusowanie” przedsiębiorców.
Z wywiadu, który na początku tego tygodnia PAP przeprowadził z szefem Komitetu Stałego Rady Ministrów – Henrykiem Kowalczykiem wynika, że rząd rzeczywiście przymierza się do pełnego „ozusowania” przedsiębiorców. Świadczy o tym fragment wywiadu, w którym Pan Kowalczyk stwierdza, iż „składkę trzeba urealnić” oraz „w zależności od dochodu, to obciążenie by rosło”.
Będziemy informować Państwa o kolejnych krokach rządu w powyższej sprawie.


Interesuje Cię ten temat? Skontaktuj się z autorem artykułu.

Więcej informacji na temat kontroli podatkowych na kontrolapodatkowa.taxand.pl.