Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji indywidualnej z 21 maja 2018 r. (sygn. 0112-KDIL2-2.4012.148.2018.1.EN) uznał, iż zastosowanie nowatorskiego rozwiązania sposobu dokumentowania sprzedaży na rzecz osób fizycznych w związku z dokonywaniem płatności za pośrednictwem aplikacji mobilnej, wypełnia przesłanki wydania faktury na gruncie przepisów ustawy o VAT.

Interpretacja wydana została na wniosek podatnika prowadzącego stację paliw, który zamierzał wprowadzić samoobsługową zapłatę za zakupione paliwo bezpośrednio przy dystrybutorze za pomocą dedykowanej aplikacji mobilnej zainstalowanej na użytkowanym smartfonie bez konieczności udawania się do kasy. Płatności mobilne będą realizowane w sposób spersonalizowany przy użyciu osobistego konta użytkownika zarejestrowanego w dedykowanej aplikacji mobilnej. Podczas rejestracji, klient zobligowany będzie do zaakceptowania regulaminu, zgodnie z którym wyrazi żądanie otrzymywania faktur dokumentujących sprzedaż w formie pliku PDF na adres e-mail. Po potwierdzeniu przez klienta płatności bezpośrednio w aplikacji, informacja o transakcji zostanie przesłana do kasy rejestrującej i na niej zaewidencjonowana. Co istotne, papierowe paragony fiskalne wydrukowane z kasy rejestrującej zostaną zniszczone i tylko ich kopia pozostanie w pamięci fiskalnej kasy.

Wnioskodawca powziął wątpliwości, czy opisany sposób przekazywania faktur jest prawidłowy na gruncie regulacji ustawy o VAT, zwłaszcza art. 111 ust. 3a pkt 1, zgodnie z którym podatnicy prowadzący ewidencję obrotu i kwot podatku należnego przy zastosowaniu kas rejestrujących są obowiązani dokonywać wydruku paragonu fiskalnego lub faktury z każdej sprzedaży oraz wydawać wydrukowany dokument nabywcy.

Organ podatkowy zgodził się z Wnioskodawcą, że planowane rozwiązanie spełnia przesłanki wydania faktury zgodnie z ww. przepisem ustawy o VAT. W ocenie organu, wysłanie faktur elektronicznych w formacie pliku PDF za pośrednictwem aplikacji mobilnej na wskazany przez klienta adres e-mail zgodnie z jego żądaniem oznacza, że dokument zostanie użytkownikowi udostępniony i tym samym spełnione zostaną warunki „wydania faktury nabywcy”, gdyż zgodnie z definicją słownikową języka polskiego „wydać” znaczy „dać”, „przydzielić komuś”.

To bez wątpienia korzystna dla podatników interpretacja, która pokazuje iż zastosowanie innowacyjnych rozwiązań, przy odpowiednio opracowanej procedurze wdrożenia i użytkowania uwzględniającej wytyczne z przepisów prawa podatkowego spotyka się z aprobatą organów podatkowych.

W dobie szybkiego rozwoju nowych narzędzi informatycznych organy podatkowe coraz częściej będą musiały konfrontować możliwość ich bezpiecznego stosowania na gruncie przepisów ustaw podatkowych.

Miejmy więc nadzieję, że będą w tym zakresie prezentować równie liberalne podejście, jak organ podatkowy w omówionej interpretacji.