OECD realizuje kolejny krok w usprawnieniu wymiany informacji pomiędzy organami skarbowymi różnych państw w odniesieniu do raportów Country-by-Country. Tym razem przedstawiono wystandaryzowany wzór pliku CbC XML Schema, który ma służyć zarówno podatnikom do raportowania informacji o działalności ich grup kapitałowych jak i organom skarbowym do ich weryfikacji.

22 marca 2016 r. OECD przedstawiła standardowy format elektroniczny do wymiany informacji w zakresie raportów Country-by-Country (CbCR) pomiędzy administracjami podatkowymi – CbC XML Schema – wraz z podręcznikiem tworzenia i użytkowania tego pliku. Jest to kolejna część prac OECD w celu zapewnienia szybkiego i skutecznego wdrażania narzędzi w ramach programu BEPS.

Informacje, które mają znaleźć się w CbCR będą zbierane przez administracje podatkowe w kraju, w którym siedzibę ma spółka odpowiedzialna za składanie raportów CbC. Dla przypomnienia, będą to spółki stojące na czele międzynarodowych grup kapitałowych, których skonsolidowane roczne przychody przekroczą 750 mln EUR. Pierwsze raporty CbC będą składane za 2016 rok. Następnie CbCR będą udostępniane organom skarbowym z innych jurysdykcji podatkowych, w których działa ta grupa kapitałowa. Wymiana tych danych będzie możliwa dzięki umowie MCAA (z ang. Multilateral Competent Authority Agreement) dotyczącej automatycznej wymiany informacji zawartych w CbCR, do której ponad 30 państw w tym Polska przystąpiło w tym roku, o czym pisaliśmy na początku lutego.

Tym samym władze skarbowe mają już w zasadzie komplet narzędzi umożliwiających im uzyskać pełen obraz tego, w jaki sposób przedsiębiorstwa wielonarodowe kształtują swoje międzynarodowe rozliczenia, gdzie prowadzą główne operacje, gdzie alokują dochody i gdzie płacą podatki.

Pierwsze raporty CbC będą musiały być złożone już w 2017 roku, a ponieważ zostało już niewiele czasu do ich przygotowania, wydawać się może że format zaproponowany przez OECD może zostać zaakceptowany przez lokalne władze skarbowe. Przenosząc go na nasze lokalne podwórko można zapytać, czy stanie się w przyszłym roku elementem jednolitego pliku kontrolnego, który obowiązywać będzie polskich podatników od lipca 2016 roku. Idąc dalej, można się zastanawiać czy inne obowiązkowe dokumenty, które podatnicy należący do grup kapitałowych będą musieli przygotowywać zgodnie z nowelizowanymi przepisami o cenach transferowych również staną się elementem JPK w 2017 roku.

Interesuje Cię ten temat? Skontaktuj się z autorem artykułu.