Do częstych zmian legislacyjnych już prawie wszyscy są przyzwyczajeni. Czujność podatników w tym zakresie szczególnie wzrasta z końcem roku.

Natomiast nauczeni doświadczeniem lat wcześniejszych podatnicy VAT doskonale wiedzą, że warto śledzić na bieżąco proces legislacyjny, żeby na krótko przed wejściem w życie przepisów nie stanąć przed projektem typu „mission impossible” wdrożenia ich w życie i przygotowania na czas spółki do nowych rozliczeń. Tak było przykładowo na przełomie lat 2013/2014, gdy z początkiem 2014 r. wchodziły w życie przepisy dotyczące nowych zasad fakturowania i momentu powstania obowiązku podatkowego w VAT.

Obecnie natomiast, w związku procedowanym projektem „dużej nowelizacji VAT” oczy prawie całej branży finansowej zwrócone są na losy przepisu dotyczącego zwolnienia z VAT usług pomocniczych do finansowych - art. 43 ust. 13 i ust. 14 ustawy o VAT.

Pierwotny projekt nowelizacji przewidywał uchylenie tego przepisu z początkiem 2017 r. W praktyce, oznaczałoby to brak możliwości zwolnienia z VAT do szeregu usług stanowiących element niezbędny do świadczenia usług finansowych/ ubezpieczeniowych. W szczególności, wykreślenie tej regulacji skutkowałoby bowiem utratą mocy ochronnej interpretacji indywidualnych prawa podatkowego dotyczących przedmiotowego zwolnienia.

Niemniej ostatnio zgłoszone zmiany legislacyjne w obrębie tego przepisu przewidywały jedynie jego „drobną” modyfikację poprzez wyłączenie ze zwolnienia VAT tylko usług likwidacji szkód świadczonych przez podmioty trzecie w imieniu i na rzecz zakładu ubezpieczeń. Z dwojga złego, takie rozwiązanie dla większości podmiotów z branży finansowej byłoby jednak pozostawieniem status quo opodatkowania VAT świadczonych przez nich usług. Propozycja taka nie została jednak w tym tygodniu przyjęta przez Sejm, który uchwalił ostatecznie całkowite wykreślenie tego przepisu z ustawy o VAT przyjmując jednocześnie wydłużone vacatio legis wejścia zmiany w życie (1 lipca 2017 r. zamiast 1 stycznia 2017 r.).

Niemniej projekt nowelizacji VAT jest nadal procedowany – w najbliższym czasie trafi do Senatu. Do momentu zakończenia procesu legislacyjnego, branża finansowa będzie więc żyć w niepewności co do zasad opodatkowania VAT od 2017 r. jej podstawowego biznesu.


Interesuje Cię ten temat? Skontaktuj się z autorem artykułu.