W poprzednim wpisie na temat delegowania opisałem krótko najważniejsze zmiany w dyrektywie dotyczącej delegowania pracowników na terytorium UE. Warto jednak pamiętać, że z przemieszczaniem pracowników do innych krajów mogą się wiązać konsekwencje podatkowe.

Jak na razie Unia Europejska nie zdecydowała się na ujednolicenie przepisów dotyczących opodatkowania osób przemieszczających się w ramach krajów Wspólnoty. Stąd opodatkowanie delegowanych pracowników jest uzależnione od lokalnych przepisów oraz umów o unikaniu podwójnego opodatkowania.

183 dni

Często przyjmuje się, że jeżeli pobyt pracownika skierowanego do pracy w innym kraju nie przekroczy 183 dni, to nie pojawi się tam obowiązek podatkowy. Wynika to z faktu, że większość umów o unikaniu podwójnego opodatkowania alokuje prawo do opodatkowania dochodu z pracy do kraju rezydencji (pochodzenia) pracownika. Należy jednak pamiętać, że określona długość pobytu to nie jedyny warunek braku opodatkowania w drugim kraju.

Przede wszystkim, aby pracownik nadal podlegał opodatkowaniu w Polsce musi pozostać tu rezydentem podatkowym (tak najczęściej się dzieje przy krótkich pobytach za granicą). Ponadto, wynagrodzenie wypłacane musi być przez lub w imieniu pracodawcy, który nie ma siedziby w państwie przyjmującym a także wynagrodzenie nie może być ponoszone przez zakład lub stałą placówkę pracodawcy położoną w państwie przyjmującym.

Czy zatem skoro pracownik jest nadal wynagradzany w Polsce to warunki są spełnione?

Niekoniecznie, ponieważ jeśli koszty wynagrodzenia są refakturowane za granicę a pracownik efektywnie wykonuje pracę na rzecz podmiotu zagranicznego to podmiot ten może zostać uznany za tzw. ekonomicznego pracodawcę. To z kolei skutkuje powstaniem obowiązku podatkowego w kraju przyjmującym. Taka sytuacja może oznaczać, że wystarczy nawet niedługi pobyt w danym kraju aby pracownik podlegał tam opodatkowaniu. Poszczególne kraje różnie interpretują pojęcie ekonomicznego pracodawcy. Przykładowo kraje skandynawskie dość detalicznie sprawdzają zasady wykonywania pracy przez delegowanych pracowników, co powoduje niejednokrotnie konieczność zapłaty podatku w kraju przyjmującym.

Z uwagi na sytuację epidemiczną należy się spodziewać, że wiele krajów wspierających lokalne gospodarki bardziej rygorystycznie podchodzić będzie do kwestii powstania obowiązku podatkowego u pracowników delegowanych.


Te oraz inne zagadnienia poruszymy podczas naszego webinarium, które odbędzie się 24 czerwca o godzinie 11.00 i na które serdecznie zapraszamy: