Z uwagi na obecną sytuację epidemiczną w Europie przemieszczanie się w ramach krajów Unii Europejskiej jest utrudnione. Z ostatnich doniesień medialnych wynika jednak, że restrykcje będą powoli znoszone co ułatwi również polskim przedsiębiorcom delegowanie pracowników do innych państw UE.

Niezależnie od istniejących ograniczeń epidemicznych przedsiębiorcy muszą pamiętać, że pod koniec lipca tego roku wchodzą w życie zmiany do dyrektywy 96/71/WE dotyczącej delegowania pracowników w ramach świadczenia usług.

Choć zmiany uzasadniane są równym traktowaniem pracowników, również tych przemieszczających się, nie da się nie zauważyć pewnych tendencji protekcjonistycznych krajów tzw. starej Unii.

Co się zmieni? Wprowadzanych zmian jest kilka, przy czym dwie najistotniejsze omówione zostaną poniżej.

Wynagrodzenie

Zgodnie z obowiązującymi przepisami przedsiębiorca delegujący pracownika w ramach UE zobowiązany jest płacić minimalne stawki płacy, wraz ze stawką za nadgodziny obowiązujące na danym rynku. Po zmianach będzie to już wynagrodzenie wraz ze stawką za godziny nadliczbowe. Przy czym zgodnie z Dyrektywą pojęcie wynagrodzenia jest określane zgodnie z krajowym ustawodawstwem i/lub praktyką Państwa, na którego terytorium pracownik jest delegowany, i oznacza wszystkie elementy składowe wynagrodzenia obowiązkowe na mocy krajowych przepisów ustawowych, wykonawczych lub administracyjnych, lub na mocy umów zbiorowych lub orzeczeń arbitrażowych, które zostały uznane w tym Państwie Członkowskim za powszechnie stosowane.

Oznacza to, że już od sierpnia przedsiębiorcy będą musieli wypłacać wynagrodzenie porównywalne do obowiązującego na lokalnym rynku pracy.

Czas oddelegowania

W obecnym stanie prawnym nie określa się maksymalnej długości delegowania pracownika. Co prawda Dyrektywa w art. 2 stanowi jedynie, że pracownik wykonuje pracę w drugim kraju przez ograniczony okres, natomiast nie został on zdefiniowany.

Po zmianach okres delegowania zostanie faktycznie ograniczony do 12 lub w uzasadnionych przypadkach do 18 miesięcy. Po przekroczeniu tego okresu pracownik delegowany będzie w praktyce uznawany za pracownika zatrudnionego lokalnie w kraju oddelegowania. W myśl nowych zapisów Dyrektywy dla takiego pracownika mają być stosowane wszystkie warunki zatrudnienia obowiązujące w miejscu wykonywania pracy z wyjątkiem formalności i warunków zawierania i rozwiązywania umów o pracę oraz pracowniczych programów emerytalnych.


Te oraz inne zagadnienia poruszymy podczas naszego webinarium, które odbędzie się 24 czerwca o godzinie 11.00. Zachęcamy do rejestracji na stronie wydarzenia: