Z początkiem kwietnia upłynął termin na złożenie informacji CbC – P. O tym, kto jest zobowiązany do złożenia takiego powiadomienia pisaliśmy już wcześniej (Niby nic, a jednak warto o niej pamiętać – kilka słów o informacji CbC – P (cz. 1)).

Mogło się jednak zdarzyć, że z różnych przyczyn wskazana informacja nie została złożona w przewidzianym ustawą terminie. Na taką okoliczność przygotowaliśmy drugą część naszego wpisu, w którym krótko odpowiemy na pytania jak sobie z taką sytuacją poradzić.

Co zrobić, jeżeli nie złożymy powiadomienia CbC – P w terminie?

Jeżeli podmiot nie złożył informacji w przewidzianym do tego terminie powinien jak najszybciej naprawić swoje uchybienie poprzez złożenie powiadomienia. Do przedmiotowej informacji powinien również dołączyć wniosek o odstąpienie od kary administracyjnej powołując się na stosowne argumenty.

Warto przypomnieć, że niedopełnienie obowiązku złożenia informacji CbC – P lub złożenie jej w formie niepełnej lub niezgodnie z posiadanymi danymi obarczone jest ryzykiem nałożenia kary administracyjnej w wysokości do 1 mln PLN.

Co, jeżeli zanim złożymy powiadomienie zostanie już wszczęte postępowanie?

W przypadku wszczęcia postępowania w sprawie nałożenia administracyjnej kary pieniężnej za niedopełnienie obowiązków związanych z powiadomieniem CbC – P istnieje możliwość obrony.

W ramach prowadzonego postępowania organ bada między innymi:

  • wagę i okoliczność naruszenia prawa,
  • stopień przyczynienia się strony do powstania naruszenia,
  • działania podjęte przez stronę dobrowolnie w celu uniknięcia skutków naruszenia prawa.

Odnosząc się do badanych okoliczności, podmiot może zawnioskować o odstąpienie od wymierzenia kary administracyjnej i powołać odpowiednie argumenty wraz ze stosownymi dowodami.

Nasza praktyka wskazuje, że umiejętne prowadzenie postępowania w tym przedstawienie stosownej argumentacji pozwala na wydanie decyzji o odstąpieniu od wymierzenia kary, poprzestając na pouczeniu.


Zobacz film: Ceny transferowe – rozmowy (nie)kontrolowane. Czyli o postępowaniu z organem podatkowym. Część I.

Zapraszamy na pierwszą część rozmowy na temat cen transferowych w kontekście kontaktów z organami podatkowymi. Nasi eksperci skupiają się na praktycznym aspekcie takich kontaktów i zagadnieniach, z którymi najczęściej mają do czynienia podatnicy w przypadku cen transferowych.