Jak informowaliśmy na blogu, od dłuższego czasu Ministerstwo Finansów (dalej: „Ministerstwo”, „MF”) pracuje nad przygotowaniem nowej matrycy stawek VAT. Zgodnie z zapowiedziami, główną zmianą ma być odejście od Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU), która obecnie decyduje o możliwości zastosowania obniżonych stawek VAT, na rzecz Nomenklatury Scalonej (CN) dla towarów.

Ministerstwo obiecuje, że planowane zmiany nie będą wiązały się z dodatkowym obciążeniem VAT dla podatników i konsumentów, zaś sama klasyfikacja towarów nie powinna sprawiać podatnikom większego problemu. Niemniej, czy rzeczywiście w praktyce tak się stanie, dopiero się okaże…

Ministerstwo również zapowiadało, że projekt zostanie opublikowany w czerwcu. Jeszcze niedawno pojawiały się doniesienia prasowe, w których przedstawiciele Ministerstwa deklarowali, że są na końcowym etapie prac nad matrycą.

Obecnie mamy już koniec lipca, a propozycja nowej matrycy stawek VAT nie została jeszcze opublikowana. Czyżby prace nad jej skonstruowaniem okazały się bardziej skompilowane niż początkowo zakładało MF?

Być może faktycznie tak jest. Czytając wypowiedzi przedstawicieli Ministerstwa można było mieć wrażenie, jakby planowane zmiany nie miały większego znaczenia, zaś ich charakter był jedynie techniczny. Nic bardziej mylnego. PKWiU i CN to jednak dwa różne systemy klasyfikacyjne między którymi mogą występować różnice. Zatem nie można wykluczyć, że po wejściu w życie przepisów niektóre towary zostaną objęte inną niż dotychczas stawką VAT.

Zmiana systemu klasyfikacyjnego na którym opierać się będą obniżone stawki VAT dla towarów powinna być poprzedzona szerokimi konsultacjami publicznymi. Biorąc jednak pod uwagę, że zgodnie z najnowszymi doniesieniami prasowymi, obecnie MF planuje opublikowanie propozycji nowej matrycy VAT na wrzesień – październik, zaś nowe przepisy wedle zapowiedzi mają wejść w życie już od 1 stycznia 2019 r., może okazać się, że na rzetelne konsultacje zabraknie faktycznie czasu.

W przypadku stawek i klasyfikacji łatwo coś pominąć, zaś sam proces klasyfikacyjny często bywa długotrwały, dlatego też ważne jest, aby już teraz zacząć przygotowywać się na planowane zmiany oraz przeanalizować oferowany asortyment towarowy, tak żeby w momencie opublikowania projektu móc wiarygodnie ocenić jaki wpływ będą miały nowe przepisy na prowadzoną działalność.