Do Stałego Komitetu RM trafił projekt ustawy z 14 października 2016 r. zawierający pakiet zmian mających na celu poprawę otoczenia prawnego przedsiębiorców. Wśród nich jest propozycja nowelizacji Ordynacji Podatkowej, a w niej instytucja objaśnień podatkowych i zakaz wszczynania powtórnej kontroli podatkowej za dany okres. Brzmi poważnie, ale czy faktycznie ułatwi prowadzenie biznesu? Zmiany miałyby obowiązywać od 1 stycznia 2017 r. Dziś o objaśnieniach, w kolejnym wpisie o kontroli podatkowej.

Na pierwszy rzut oka, objaśnienia podatkowe to takie quasi interpretacje ogólne, ponieważ są wydawane przez MF i stanowią wyjaśnienia w zakresie przepisów podatkowych. Mają również moc ochronną taką samą jak przy interpretacjach ogólnych i indywidualnych. Objaśnienia będą zamieszczane w BIP wraz z oznaczeniem daty, od której obowiązują. Można więc powiedzieć, że będą to takie „lepsze” broszury MF, bo mają zawierać praktyczne przykłady i zapewnić ochronę.

Minusem objaśnień podatkowych jest to, że podobnie jak przy interpretacjach ogólnych podatnik nie będzie miał możliwości ich zaskarżenia. Dlatego też będzie zmuszony do wystąpienia po interpretację indywidualną, z którą w razie negatywnego rozstrzygnięcia, będzie mógł iść do sądu.

Z założenia objaśnienia mają odciążyć organy podatkowe i ułatwić podatnikom uzyskanie szybszej ochrony, bez konieczności występowania z wnioskiem o wydanie interpretacji. Prawdopodobnie jednak będą one niewystarczające dla przedsiębiorców planujących skomplikowane transakcje. Można spodziewać się, że podatnik tak jak do tej pory, będzie chciał być w posiadaniu interpretacji, która będzie dopasowana tylko do jego biznesu.

Proces legislacyjny: https://legislacja.rcl.gov.pl/projekt/12287353


Interesuje Cię ten temat? Skontaktuj się z autorem artykułu.